65 нафар боланинг ўлимига сабаб бўлган “Док-1 Макс” сиропини тарқатувчилар мажбурий тестлардан ўтказмаслик учун маҳаллий амалдорларга 33 минг доллар пора берган.
Давлат айбловчиси Саидкарим Оқиловнинг сўзларига кўра, Quramax компанияси бош директори Сингх Раҳвендра Пратар дори воситаларини экспертиза ва стандартлаштириш маркази текширувидан ўтказиб юбориш учун мансабдорларга пора берган.
16 август куни бўлиб ўтган судда 21 судланувчининг 20 нафари Ўзбекистон, бир нафари эса ҳиндистонлик бўлган.
Ҳиндистоннинг Marion Biotech компанияси ишлаб чиқарадиган дори-дармонларни Ўзбекистонда сотадиган Quramax Medical компаниясининг раҳбарларидан икки нафари Ўзбекистон, бир нафари Ҳиндистон фуқароси ҳисобланади.
Судда сўзга чиққан Пратар айбловларни рад этди. Аммо 33 минг долларни "миннатдорчилик белгиси" сифатида амалдорларга етказиш учун воситачига берганини тан олган.

Дистрибьюторы сиропа «Док-1 Макс», от которого погибли 65 детей, заплатили местным чиновникам взятки в размере 33 000 долларов, чтобы избежать обязательного тестирования.
По словам государственного обвинителя Саидкарима Акилова, генеральный директор компании «Quramax» Сингх Рахвендра Пратар дал взятку чиновникам, чтобы пройти экспертизу препаратов из центра экспертизы и стандартизации.
На суде 16 августа 20 из 21 подсудимых были выходцами из Узбекистана и один из Индии.
Двое из руководителей компании Quramax Medical, торгующей в Узбекистане лекарствами производства индийской компании Marion Biotech, являются гражданами Узбекистана, один – гражданином Индии.
Выступая в суде, Пратар отверг обвинения. Но он признался, что передал 33 тысячи долларов посреднику для передачи чиновникам в «знак благодарности».