Заиф эшитувчи болалар Давлат ҳисобидан қўшимча 2 000 та рақамли эшитиш мосламаси билан таъминланади
Президентимизнинг “Оториноларингология хизматини такомиллаштириш ва унинг кўламини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорида қайд этилганидек, 2024 йилдан бошлаб:
Аудиоскрининг натижаси бўйича аниқланган заиф эшитадиган болаларни кохлеар имплантация амалиётига тайёргарлик даврида Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қўшимча йилига камида 2 000 та рақамли эшитиш мосламалари билан таъминлаш йўлга қўйилади.
Бундан ташқари, Андижон давлат тиббиёт институти клиникасининг вақтинча қисқартириладиган ўрин-жойлари ва штат бирликлари ҳисобидан Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази ва унинг ҳудудий филиаллари қабул-диагностика бўлимида туну кун хизмат кўрсатадиган қўшимча оториноларинголог ва юз-жағ жарроҳи штат бирликлари киритилади.
Шунингдек, Соғлиқни сақлаш вазирлиги тегишли вазирликлар билан биргаликда оториноларингология бўйича амбулатор ва стационар шароитда ёрдам кўрсатувчи давлат тиббиёт муассасалари учун штат нормативларини қайта кўриб чиқиш ҳамда келгусида эҳтиёждан келиб чиқиб уларга ўзгартиришлар киритиб бориши белгиланган.

Как предусмотрено в постановлении Президента «О мерах по совершенствованию оториноларингологической службы и расширению ее масштабов», с 2024 года:
Не менее 2000 дополнительных цифровых слуховых аппаратов в год будут предоставляться за счет средств Государственного бюджета детям с нарушениями слуха, выявленными по результатам аудиоскрининга в период подготовки к кохлеарной имплантации.
Кроме того, в приемно-диагностическом отделении Республиканского научно-исследовательского центра скорой медицинской помощи и его региональных филиалах будут введены дополнительные штатные единицы отоларингологов и челюстно-лицевых хирургов за счет временно сокращенных мест и штатных единиц поликлиники Андижанского государственного медицинского института.
Также принято решение, что Минздрав совместно с соответствующими министерствами пересмотрит государственные нормативные акты о государственных медицинских учреждениях, оказывающих помощь в амбулаторных и стационарных условиях по оториноларингологии, и внесет в них изменения, исходя из необходимости в будущем.