Prezident farmoniga koʻra, 2024/2025 oʻquv yilidan oliy va professional taʼlim tashkilotlarining talaba va oʻquvchilariga taʼlim kreditlari quyidagilarni nazarda tutgan holda ajratiladi:
⁃ oliy va professional taʼlim tashkilotlarida tahsil olish uchun taʼlim krediti faqat kunduzgi taʼlim shaklida oʻqiyotgan talaba va oʻquvchilarga ajratiladi;
➖ taʼlim krediti:
⁃ oliy taʼlim tashkilotlarining birinchi bosqich talabalari hamda professional taʼlim tashkilotlari oʻquvchilari uchun toʻlov-kontrakt summasi miqdorida;
⁃ oliy taʼlim tashkilotlarining ikkinchi va undan yuqori kurs talabalari uchun fanlarni oʻzlashtirishning oʻrtacha koʻrsatkichi “3” dan past boʻlgan taqdirda toʻlov-kontrakt summasining koʻpi bilan 80 foizi miqdorida ajratiladi.
Bundan “Ijtimoiy himoya yagona reestri”ga kiritilgan oilalar farzandlari mustasno.
Bunda taʼlim krediti OTM talabalari uchun — talabalar toʻgʻrisidagi maʼlumotlar “Talabalarga shartnoma asosida koʻrsatiladigan xizmatlar hisobini yuritish” (kontrakt.edu.uz) axborot tizimi va “Oliy taʼlim jarayonlarini boshqarish” (HEMIS) axborot tizimida mavjud boʻlganda beriladi.
PTT oʻquvchilari uchun esa — oʻquvchilar toʻgʻrisidagi maʼlumotlar “Professional taʼlim jarayonlarini boshqarish” (prof.edu.uz) axborot tizimida mavjud boʻlganda ajratiladi.
2024/2025 oʻquv yili boshlangungacha taʼlim krediti olish uchun arizalarni “Taʼlim krediti” axborot tizimi (talim-krediti.mf.uz) va YAIDXP (my.gov.uz) orqali topshirish imkoniyati yaratiladi.

С 2024/2025 учебного года меняется порядок выделения образовательных кредитов студентам и учащимся высших и профессиональных образовательных организаций за счёт средств Фонда по финансированию образовательных кредитов при Министерстве экономики и финансов.
Это предусмотрено указом президента Шавката Мирзиёева от 27 мая, направленным на эффективное использование средств государственного бюджета, выделяемых на финансовую поддержку студентов и учащихся.
Отныне образовательный кредит выдаётся только студентам и учащимся, обучающимся в высших и профессиональных образовательных организациях по дневной форме обучения.
Студентам первого курса вузов и учащимся профессиональных образовательных организаций образовательный кредит выделяется в размере суммы платного контракта, а студентам второго и старших курсов вузов — в размере не более 80% суммы контракта. При этом средний показатель успеваемости по дисциплинам должен быть не ниже «3» (за исключением детей из семей, включённых в Единый реестр социальной защиты).
Образовательный кредит будет выделяться студентам вузов при наличии сведений о них в информационных системах «Учёт оказываемых услуг студентам на договорной основе» (kontrakt.edu.uz) и «Управление процессами высшего образования» (HEMIS) Министерства высшего образования, науки и инноваций.
Платный контракт всех высших и профессиональных образовательных организаций независимо от организационно-правовой формы и ведомственного подчинения будет формироваться посредством информационных систем kontrakt.edu.uz и prof.edu.uz.
До начала учебного года будет создана возможность для подачи заявлений на получение образовательного кредита посредством информационной системы «Образовательный кредит» Министерства экономики и финансов (talim-krediti.mf.uz) и Единого портала интерактивных государственных услуг (my.gov.uz).