Daraxtlardan tushayotgan barglar sogʼliq uchun zararli deb topildi
Janubiy Karolina universiteti olimlari tushgan barglarni salomatlik uchun zararli deb belgilashdi. Tadqiqot natijalari ES&T Letters jurnalida chop etildi.
Mutaxassislarning fikricha, kuzda daraxtlarning tushgan barglari va ignabargli daraxtlarning ignalari biogen doimiy erkin radikallar (BPFR) manbai hisoblanadi. Bu shuni anglatadiki, chirigan barglar va ignalarning qoplamasi nafas olish yoki yutish paytida sogʼliqqatoksik taʼsir qiladi.
Tadqiqot davomida shotland qaragʼay, manzarali archa, sadr, qayin, qizil chinor va boshqa daraxtlarning barglari tahlil qilindi. Mualliflar ularni changdan tozalashgan, keyin esa ularni 25-35 daraja haroratda quritgan. Har bir sikl oraligʼida ular spektrometr yordamida barglarning tarkibini oʼrgandilar.
Maʼlum boʼlishicha, namunalardagi BPFR darajasi nafaqat saqlanib qolgan, balki namlash va quritishning butun sikli davomida oshgan. Jamoaning taʼkidlashicha, barglardagi moddalar sogʼliq uchun toʼgʼridan-toʼgʼri xavf tugʼdirmaydi. Biroq, ular degradatsiyaga uchraganda, BPFRlar tuproqqa soʼrilishi va keyin shamol yordamida tarqalishi mumkin, bu esaa inson salomatligi va atrof-muhit uchun potentsial xavf tugʼdiradi.
Erkin radikallar sogʼlom hujayralarga zarar yetkazishi mumkin boʼlgan beqaror molekulalardir. Ushbu zarralar organizmda tabiiy metabolizm jarayonida paydo boʼladi va oziq-ovqat va havo bilan ham kirishi mumkin. Qarish va koʼplab kasalliklar erkin radikallar bilan bevosita bogʼliq, chunki ular oksidlovchi stressni kuchaytiradi.

Ученые из Университета Южной Каролины навали опавшие листья вредными для здоровья. Результаты исследования опубликованы в журнале Environmental Science and Technology Letters (ES&T Letters).
По словам специалистов, опавшие листья широколиственных деревьев и иголки у хвойных являются источником биогенных стойких свободных радикалов (BPFR). Это означает, что покров из гниющих листьев и иголок — неучтенный фактор токсичного воздействия на здоровье при вдыхании или приеме внутрь.
В ходе исследования были проанализированы листья сосны обыкновенной, туи, кедра, березы, красного клена и других деревьев. Авторы очистили их от пыли, а затем то высушивали при температуре 25-35 градусов Цельсия, то увлажняли их. Между каждым циклом они изучили состав листьев при помощи спектрометра.
Оказалось, что уровень BPFR в образцах не только сохранялся, но и повышался на протяжении всего цикла увлажнения и высыхания. Команда подчеркивает, что содержащиеся в листьях вещества не представляют прямой угрозы для здоровья. Однако в процессе разложения BPFR могут впитываться в почву, а затем рассеиваться с ветрами, что может создавать потенциальную опасность для здоровья человека и окружающей среды.
Свободные радикалы — это нестабильные молекулы, которые способны повреждать здоровые клетки. Эти частицы появляются в организме при естественном обмене веществ, а также могут поступить вместе с пищей и воздухом. Свободные радикалы связаны со старением и многими заболеваниями, поскольку провоцируют окислительный стресс.