Sogʼlom ovqatlanish qanday kasalliklarni oldini olishi mumkin
Mutaxassislarning fikricha, yurak-qon tomir kasalliklarining oldini olish uchun ratsionga meva, sabzavot, don mahsulotlari, yogʼsiz sut mahsulotlari, parranda goʼshti, baliq, yongʼoq va dukkaklilar, oʼsimlik moylarini qoʼshish maqsadga muvofiq.
Xotira muammolari va Altsgeymer kasalligining rivojlanishi B12 vitamini yetishmasligidan kelib chiqishi mumkin. Uning zahiralarini goʼsht, baliq va sut mahsulotlarini isteʼmol qilish orqali toʼldirish mumkin.
Altsgeymer kasalligi oq non, fastfud, qizil goʼsht, shakarli ichimliklar va trans yogʼlarni isteʼmol qilish tufayli rivojlanishi mumkin, deb xabar berdi mir24 nashri.

От каких заболеваний может спасти здоровое питание
По словам специалиста, для профилактики сердечно-сосудистых заболеваний имеет смысл добавить в рацион фрукты, овощи, цельнозерновые, нежирные молочные продукты, птицу, рыбу, орехи и бобовые, растительные масла.
Причиной развития проблем с памятью и болезни Альцгеймера может являться нехватка витамина В12, отмечает врач. Восполнить его запасы можно за счет употребления мяса, рыбы и молочных продуктов.
Болезнь Альцгеймера может прогрессировать на фоне злоупотребления белым хлебом, фастфудом, красным мясом, сладкими напитками и трансжирами, сообщает mir24.tv.