Oʼzbekiston aholisining yarmi ogʼir vaznli, 20 foizi semiz hisoblanadi – tadqiqot
Jahon sogʼliqni saqlash tashkiloti bilan birgalikda Oʼzbekiston Respublikasining 18-64 yoshdagi aholisi oʼrtasida oʼtkazilgan tadqiqot natijalari eʼlon qilindi.
Unga koʼra, har kuni aholining uchdan ikki qismi (67 foiz) yetarli miqdorda (400 grammdan kam) sabzavot va mevalar isteʼmol qilmaydi;
- aholining yarmi ogʼir vaznli, 20 foizi semiz;
- 46 foizining qonida xolesterin miqdori oshgan;
- aholining oʼrtacha tuz isteʼmoli kuniga 14,9 grammni tashkil etadi.
Bu Jahon sogʼliqni saqlash tashkiloti tomonidan tavsiya etilgan miqdordan 3 baravar koʼp (kuniga 5 grammdan oshmasligi lozim) deganidir.
Аholi oʼrtasida sogʼlom turmush tarzini shakllantirish, jismoniy tarbiya va sport bilan shugʼullanishiga jalb etish muhim ahamiyatga ega.
Shu oʼrinda taʼkidlash kerakki, jismoniy faollik hamda ovqatlanish meʼyor va qoidalariga amal qilmaslik, yaʼni tarkibida tuz, qand, yogʼ miqdori koʼp boʼlgan taom va shirinliklarni meʼyoridan ortiq isteʼmol qilish, shuningdek, yetarli darajada vitamin va minerallar isteʼmol qilmaslik:
- yoshlarda ratsional oʼsish va aqliy rivojlanishda ortda qolishiga,
- kattalarda esa yurak qon-tomir, endokrin, xavfli oʼsma kabi insonning erta oʼlimiga olib keluvchi qator kasalliklarning rivojlanishiga sabab boʼladi.

Половина населения Узбекистана имеет избыточный вес и 20 процентов страдают ожирением – исследование
Обнародованы результаты исследования, проведенного среди населения Республики Узбекистан в возрасте 18-64 лет совместно со Всемирной организацией здравоохранения.
Согласно ему, две трети населения (67 процентов) съедают недостаточно (менее 400 граммов) овощей и фруктов каждый день;
- половина населения имеет избыточный вес, 20 процентов страдают ожирением;
- у 46 процентов повышен уровень холестерина в крови;
- среднее потребление соли населением составляет 14,9 граммов в сутки.
Это в 3 раза больше, чем рекомендовано Всемирной организацией здравоохранения (не более 5 граммов в день).
Важно формировать у населения здоровый образ жизни, заниматься физической культурой и спортом.
Также следует отметить, что несоблюдение норм и правил физической активности и питания, т.е. употребление в пищу сверх нормы продуктов и сладостей с повышенным содержанием соли, сахара и жиров, а также недостаточное употребление витаминов и минералов приводит к:
- отставанию рационального роста и умственного развития у молодежи,
-  развитию у взрослых ряда заболеваний, таких как сердечно-сосудистые, эндокринные и злокачественные опухоли, которые приводят к ранней смерти человека.