Rossiyada YandexGPT yordamida yangi davolash usullarini oʼrganish platformasi ishlab chiqildi
Sechenov universiteti, Yandex Cloud va Beltel Datanomics mutaxassislari bemorlarning turli guruhlarida ilmiy tadqiqotlar oʼtkazish va davolash usullari samaradorligini baholash uchun Rossiyada birinchi tibbiy maʼlumotlar platformasini ishlab chiqdi. Bu haqda “Gazeta.Ru”ga maʼlum qildi.
2024 yilda 1000 dan ortiq universitet xodimlari platformadan foydalanish imkoniyatiga ega boʼladilar. Tashkilot yangi maʼlumotlar manbalarini bosqichma-bosqich ulashni, ularni vizualizatsiya qilishni vaYandexGPT neyron tarmogʼi yordamida soʼrovlar bilan ishlash qobiliyatini qoʼshishni rejalashtirmoqda.
Platformaga 18 million noyob tibbiy hujjatlar va bemorning anonim maʼlumotlari yuklandi. Mutaxassislar bir necha soniya ichida 150 parametr: jinsi, yoshi, kasallik alomatlari va boshqa xususiyatlar boʼyicha filьtrlash imkoniyati bilan "jonli" klinik maʼlumotlar toʼplamini toʼplashlari mumkin.
Platforma qidiruv boʼlimlari boʼlgan veb-interfeys boʼlib, unda hujjatlar va maʼlumotlar toʼplamini kalit soʼzlar boʼyicha qidirish, shuningdek, turli filьtrlarni qoʼllash mumkin. Masalan, 20 yoshdan 50 yoshgacha boʼlgan odamlarda diabetning barcha qayd yetilgan holatlarini topishingiz mumkin. Tizim rentgen nurlari, laboratoriya sinovlari natijalari, KT, MRT va boshqa tadqiqotlarga havolalar bilan tegishli hujjatlarni avtomatik ravishda tanlaydi.
“Ushbu platforma tufayli biz ilmiy faoliyat, maʼrifiy ishlar va maqolalar yozish uchun maʼlumotlarni bir necha barobar tezroq toʼplashimiz mumkin boʼladi. Ilgari arxivlarda bir necha oy davom etgan mashaqqatli ish, agar siz toʼgʼri qidiruv parametrlarini oʼrnatsangiz, endi bir daqiqadan kamroq vaqt ichida bajarilishi mumkin. Umid qilamizki, kelajakda boshqa sogʼliqni saqlash tashkilotlari ham maʼlumotlar almashish va ilmiy kashfiyotlar qilish uchun platformaga ulanishadi. Shuningdek, biz maʼlumotlar toʼplamini ilmiy hamjamiyat va sunʼiy intellekt xizmatlarini ishlab chiquvchilar bilan, shu jumladan tijorat asosida almashishga tayyormiz” – dedi Rossiya Sogʼliqni saqlash vazirligining masʼul kotibi.

В России с помощью YandexGPT создали платформу для изучения новых методик лечения
Специалисты Сеченовского Университета, Yandex Cloud и Beltel Datanomics завершили создание первой в России платформы медицинских данных для проведения научных исследований и оценивания эффективности методов лечения в разных группах пациентов. Об этом «Газете.Ru» рассказали в Первом МГМУ им. Сеченова.
В 2024 году доступ к платформе получат более 1000 сотрудников университета. В планах организации – постепенное подключение новых источников данных, их визуализация и добавление возможности работать с запросами, используя нейросеть YandexGPT.
На платформу загружены 18 млн уникальных медицинских документов и обезличенных данных пациентов. Специалисты смогут за считанные секунды собирать наборы «живых» клинических данных с возможностью фильтрации по 150 параметрам: полу, возрасту, симптомам пациентов и другим характеристикам.
Платформа представляет собой веб-интерфейс с поисковыми ячейками, в котором можно искать документы и наборы данных по ключевым словам, а также применять различные фильтры. Например, можно найти все зафиксированные случаи сахарного диабета у людей в возрасте от 20 до 50 лет. Система автоматически отбирает релевантные документы со ссылками на рентгеновские снимки, результаты лабораторных анализов, КТ, МРТ и других исследований.
«Благодаря данной платформе мы сможем на несколько порядков быстрее собирать данные для научной деятельности, образовательной работы, написания статей. То, на что раньше уходили месяцы кропотливой работы в архивах, теперь можно сделать меньше чем за минуту, если задать правильные параметры поиска. Мы рассчитываем, что в будущем другие медицинские организации смогут подключаться к платформе, чтобы обмениваться данными и делать научные открытия. Мы также готовы делиться датасетами с научным сообществом и разработчиками сервисов искусственного интеллекта, в том числе на коммерческой основе», – рассказал «Газете.Ru» заместитель директора департамента развития клинических и образовательных проектов Первого МГМУ им. И.М. Сеченова Минздрава РФ Константин Бражников.