Rossiyalik olimlar qushlar uchun beshta innovatsion vaksinani ro‘yxatdan o‘tkazishga tayyorlanmoqda
2024 yil oxiriga kelib «ЦБО Микроэкологии» MChJ innovatsion ilmiy-ishlab chiqarish kompaniyasi Rosselxoznadzorga yettita yangi dori vositasini roʼyxatdan oʼtkazish uchun maʼlumotnoma taqdim etadi, ulardan beshtasi parranda grippiga qarshi va boshqa xavfli parranda kasalliklari uchun virusning yangi va eski shtammlaridan yaratilgan innovatsion vaktsinalardir. Loyihaga kiritilgan investitsiyalar 200 million rubldan ortiqni tashkil qiladi.
Innovatsion vaktsinalarning afzalligi preparatning hozirgi antigenik tarkibi, mamlakatdagi hozirgi epizootik (hayvonlarning yuqumli kasalliklari tarqalishi bilan bogʼliq) vaziyatga moslashganligidadir.
Yangi vaktsinalar parranda grippining hozirgi (Rossiya Federatsiyasida topilgan) shtammlariga Nyukasl kasalligiga qarshi yuqori samaradorlikni koʼrsatdi. Dorilar turli xil kombinatsiyalarda bu shtammlarni oʼz ichiga oladi.
Sanktsiyalar kiritilgandan soʼng, bozorning katta qismini egallagan import vaktsinalarni olib kirish qiyinlashdi va yetkazib berish tartibsiz boʼlib qoldi. Shu bilan birga, Milliy veterinariya assotsiatsiyasi maʼlumotlariga koʼra, 2023 yilda chorvachilik va parrandachilik uchun vaktsinalar bozorining hajmi 32,1 milliard rublni tashkil etadi, shundan rus ishlab chiqaruvchilarining ulushi faqat 37% ni tashkil qiladi.
Odamlar uchun emlanmagan parranda goʼshti parranda grippi va salmonellyoz bilan kasallanish xavfini tugʼdiradi.
JSST maʼlumotlariga koʼra, bu yil birinchi marta odam parranda grippining A (H5N2) turidan vafot etgan va aprel oyida tashkilot H5N1 virusining hayvonlar va odamlar orasida tarqalishi, uning halokatli xavfi va rivojlanishidan xavotirligini bildirdi: parranda grippi virusi bir kun odamdan odamga yuqish xavfi mavjud.
“ЦБО Микроэкологии” MSJ 2017-yildan buyon hayvonlar va parrandalar uchun dori vositalari va vaktsinalar ishlab chiqish bilan shugʼullanadi.

Инновационная научно-производственная компания ООО «ЦБО Микроэкологии» (бренд Evolink, входит в УК «СК Промкапитал») до конца 2024 года подаст в Россельхознадзор досье на регистрацию семи новых препаратов, из которых пять – инновационные вакцины от птичьего гриппа и других опасных заболеваний пернатых, созданные на новых и старых штаммах вирусов. Инвестиции в проект составляют более 200 млн рублей.
Об этом GxP News рассказали в пресс-службе компании.Преимущество инновационных вакцин заключается в актуальном антигенном составе препарата, адаптированного под текущую эпизоотическую (связанную с распространением заразных болезней животных) обстановку в стране. Новые вакцины показали высокую эффективность в отношении актуальных (встречающихся на территории РФ) штаммов птичьего гриппа и болезни Ньюкасла, а также бронхита кур – препараты включают эти штаммы в разных комбинациях.
После ввода санкций ввоз импортных вакцин, которые занимали большую часть рынка, стал затруднен, а поставки – нерегулярными. При этом, по данным Национальной ветеринарной ассоциации, объем российского рынка вакцин для животноводства и птицеводства в 2023 году – 32,1 млрд рублей, но доля российских производителей – только 37%.
Одним из последствий этого стало повышение цен на яйца осенью 2023 года после массовой гибели невакцинированных кур. Для людей непривитая птица создает риск заразиться птичьим гриппом и сальмонеллезом. От птичьего гриппа типа A(H5N2), по данным ВОЗ, в этом году умер первый человек, а еще в апреле организация выразила обеспокоенность по поводу распространения вируса H5N1 среди животных и людей, его смертельной опасности и способности эволюционировать: есть риск, что однажды вирус птичьего гриппа сможет передаваться от человека к человеку.