O‘zbekiston-Fransiya biznes forumi
Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston-Fransiya biznes forumi doirasida ikki mamlakat o‘rtasida turli sohalarda hamkorlikni kuchaytirishga qaratilgan qator uchrashuvlar tashkillashtirildi.
Xususan, forum doirasida O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vaziri A.Inoyatov hamda Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi  direktori A.Azizovlar bio- va onkologik preparatlarni shartnoma asosida ishlab chiqish va ishlab chiqarish bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatuvchi “Boehringer Ingelheim” kompaniyasining Fransiyadagi prezidenti Kristian Vijsen bilan muzokaralar olib bordilar.
Yurtimiz farmatsevtika vakillari jahonning ilg‘or biofarmasevtika kompaniyalaridan biri bo‘lgan “Boehringer Ingelheim” kompaniyasida ilmiy tadqiqot amaliyotlarini o‘tkazish, shuningdek, respirator, yurak-qon tomir va onkologik xastaliklar, Parkinson kasalligi, OIV, tromboemboliyalar, syerebrovasksulyar kasallik, qandli diabet va gepatitni davolashga mo‘ljallangan innovasion dori vositalarini ishlab chiqaruvchi mazkur kompaniya regional rahbariyati bilan mahalliylashtirish imkoniyatlarini chuqur o‘rganishga qilishga kelishib olindi.

Совместный бизнес форум Узбекистана и Франции
В рамках прошедшего в Самарканде узбекско-французского бизнес-форума был организован ряд встреч, направленных на укрепление сотрудничества в различных сферах между двумя странами.
В частности, в рамках форума Министр здравоохранения Республики Узбекистан А.Иноятов и директор Агентства по развитию фрамацевтической отрасли А.Азизов провели переговоры с президентом компании "Boehringer Ingelheim" во Франции Кристиан Вийсен. Компания предоставляет услуги по разработке и производству био- и онкологических препаратов на контрактной основе.
Фармацевтические представители нашей страны договорились о проведении научно-исследовательской практики в компании "Boehringer Ingelheim", которая является одной из ведущих биофармацевтических компаний мира. Также была достигнута договоренность о проведении углубленного изучения возможностей локализации разработки инновационных препаратов для лечения респираторных, сердечно-сосудистых и онкологических заболеваний, болезни Паркинсона, ВИЧ, тромбоэмболии, цереброваскулярных заболеваний, диабета и гепатита.