Yevropada yurak-qon tomir kasalliklari oʼlimning 40% ni tashkil qiladi. Chorshanba kuni eʼlon qilingan JSST hisobotiga koʼra, bu kuniga 10 000 (yiliga toʼrt million) oʼlim.
"Tuz isteʼmolini 25 foizga qisqartirish boʼyicha maqsadli siyosatni amalga oshirish 2030 yilgacha yurak-qon tomir kasalliklaridan 900 000 ga yaqin inson hayotini saqlab qolishi mumkin", dedi Jahon sogʼliqni saqlash tashkilotining Yevropa direktori Xans Klyuge.
Tashkilot maʼlumotlariga koʼra, 30 yoshdan 79 yoshgacha boʼlgan har uchinchi voyaga yetgan aholi tuzni haddan tashqari koʼp isteʼmol qilishi natijasida kelib chiqqan gipertoniyadan aziyat chekadi.
Yevropaning 53 mamlakatidan 51 tasida oʼrtacha kunlik tuz isteʼmoli JSST tavsiya qilgan maksimal besh grammdan (bir choy qoshiqdan) oshadi. Bu ulЬtra-qayta ishlangan oziq-ovqat va gazaklarni tez-tez isteʼmol qilish bilan bogʼliq.
"Tuzni koʼp isteʼmol qilish qon bosimini oshiradi, bu yurak xuruji va insultь kabi yurak-qon tomir kasalliklari uchun yetakchi xavf omilidir", - deya ogohlantirdi mutaxassislar.
JSST maʼlumotlariga koʼra, Yevropada erkaklar ayollarga qaraganda yurak-qon tomir kasalliklaridan deyarli 2,5 baravar koʼproq vafot etishadi.

ВОЗ: Сердечно-сосудистые заболевания ежедневно убивают 10 тысяч человек
Сердечно-сосудистые заболевания являются причиной 40% смертей в Европе. Это 10 тысяч смертей в день (четыре миллиона в год), говорится в докладе ВОЗ, обнародованном в среду.
«Реализация целенаправленной политики по сокращению потребления соли на 25% может спасти около 900 тысяч жизней от сердечно-сосудистых заболеваний к 2030 году», – сообщил директор европейского отделения Всемирной организации здравоохранения Ханс Клюге.
По данным организации, каждый третий взрослый житель Старого Света в возрасте от 30 до 79 лет страдает гипертонией, вызванной чрезмерным потреблением соли.
В 51 из 53 стран Европы среднесуточное потребление соли превышает рекомендованный ВОЗ максимум в пять граммов (одна чайная ложка). Это связано с частым употреблением в пищу ультраобработанных продуктов и закусок.
«Высокое потребление соли повышает кровяное давление, что является ведущим фактором риска сердечно-сосудистых заболеваний, таких как сердечные приступы и инсульты», –предупредили специалисты.
По информации ВОЗ, мужчины в Европе почти в 2,5 раза чаще умирают от сердечно-сосудистых заболеваний, чем женщины.