Jahon sogʼliqni saqlash tashkiloti (JSST) elektron sigaretlarni sotilishi nazoratini kuchaytirish uchun shoshilinch choralar koʼrishga chaqirdi. JSST soʼrovlari va tadqiqotlariga koʼra, 13-15 yoshli bolalar kattalarga qaraganda elektron sigaretlardan koʼproq foydalanadilar.
Bunga ishlab chiqaruvchilarning elektron sigaretalarni jozibali, rang-barang dizaynlarda ishlab chiqishlari va ijtimoiy tarmoqlardan reklama platformasi sifatida foydalanishlari sabab boʼladi. Mutaxassislarning taʼkidlashicha, bunday reklamaga yuzaki qarash bolalar va yoshlarda mahsulot haqida ijobiy taassurot qoldirishi va uni sinab koʼrish istagini uygʼotishi mumkin.
JSST, shuningdek, elektron sigaretlar anʼanaviy tamaki chekishdan koʼra xavfsizroq, muqobil degan daʼvoni rad etadi. Mutaxassislarning tushuntirishicha, elektron sigaretalar oʼziga qaramlikni keltirib chiqarish bilan birga, salomatlik uchun zararli. Elektron sigareta suyuqliklarida zaharli moddalar borligi aniqlangan. Ulardan baʼzilari saraton rivojlanishini qoʼzgʼatadi, yurak va oʼpka kasalliklari xavfini oshiradi. Elektron sigaretani chekish miya faoliyatiga ham taʼsir qilishi va yoshlarda eslab qolish, ilm olishda qiyinchiliklarga olib kelishi mumkin.
JSST mamlakatlarni elektron sigaretalarning aholi, ayniqsa maktab oʼquvchilari va talabalari uchun jozibadorligini kamaytirish choralarini koʼrishga chaqiradi.
Mutaxassislarning taʼkidlashicha, turli xil taʼmga ega elektron sigaretlarni ishlab chiqarish va sotishni taqiqlash, shuningdek, neytral taʼmga ega elektron sigaretlarda nikotinning konsentratsiyasi va sifatini nazorat qilish kerak.

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) на своем официальном сайте World Health Organization (WHO) призвала принять срочные меры по контролю над продажей вейпов. Эксперты заявили, что производители используют агрессивную рекламу, чтобы склонить школьников и студентов к покупке их продукции.
По данным опросов и исследований ВОЗ, дети в возрасте 13-15 лет употребляют электронные сигареты чаще, чем взрослые. Этому способствует разработка производителями привлекательного, красочного дизайна и использование соцсетей в качестве рекламных платформ. Эксперты отметили, что даже беглый взгляд на такую рекламу может создать у детей и молодежи положительное впечатление о продукте и вызвать желание его попробовать.
Также ВОЗ опровергает утверждение о том, что вейпы являются более безопасной альтернативой традиционному курению табака. Эксперты объяснили, что электронные сигареты вызывают сильное привыкание и являются вредными для здоровья. Хотя долгосрочные негативные последствия их применения до конца не изучены, было установлено, что в составе жидкостей для вейпов есть токсичные вещества. Некоторые из них провоцируют развитие рака и повышают риск заболеваний сердца и легких. Использование электронных сигарет также может повлиять на функционирование мозга и привести к трудностям в обучении у молодых людей.
ВОЗ призывает страны принять меры по снижению привлекательности вейпов для населения, особенно для школьников и студентов. Эксперты настаивают на том, что нужно запретить производить и продавать вейпы с различными вкусами, а также отслеживать концентрацию и качество никотина в электронных сигаретах с нейтральным вкусом.