Мактаб ўқувчиларининг таомномаси қандай бўлиши керак?
Умумий ўрта, ўрта махсус таълим муассасаларида ўқувчиларнинг хавфсиз ва соғлом овқатланишини ташкил этиш “Умумтаълим мактаблари, ўрта махсус таълим муассасаларида ўқувчилар овқатланишини ташкил этишнинг санитария-эпидемиологик талаблари” 0017-21-сон санитария қоидалари, нормалари ва гигиена нормативлари асосида тартибга солинади.
Гўшт ва гўшт маҳсулотлари (I категорияли мол гўшти, бузоқ гўшти, ёғсиз қўй гўшти (ҳафтада 1-2 мартадан кўп эмас), парранда гўшти, курка, қуён гўшти; балиқ; товуқ тухумлари омлет ёки қайнатилган ҳолда).
Сут ва сут маҳсулотлари (сут), пастеризацияланган, стерилланган, қуруқ; қуюлтирилган сут, қуюлтирилиб-пиширилган сут; творог; ўткир бўлмаган турдаги пишлоқ; термик қайта ишланганидан сўнг қаймоқ; кефир (қаттиқ); йогуртлар; қизариброқ ивиган қатиқ, қатиқ, бифидок ва бошқа сут маҳсулотлари; қаймоқ.
Озиқ-овқат ёғлари (сариёғ; ўсимлик ёғи; салатларга, винегретлар, сельд балиғи, иккинчи таомлар салат ёғи; маргарин пишириқлар учун; қовериш учун чекланган);
Қандолатчилик маҳсулотлар (конфетлар (зефир, қиём, мармелад маъқул), шоколад ҳафтасига бир мартадан ошмаслиги керак; қотирилган кулча нон (галета), пишириқ, крекер, вафли, кекс (таъм берувчи моддаларсиз); пишириқлар, тортлар (уваланадиган хамирли ва бисквитли, кремсиз); қиём, мураббо, повидло, корхонада қадоқланган асал;)
Сабзавотлар (картошка, карам, гулкарам, сабзи, лавлаги, бодринглар, помидорлар, қовоқча (кабачки), кулчақовоқ (патиссон), пиёз, чеснок (кичик мактаб ёшидаги болалар учун чекланган миқдорда), петрушка (кашничсимон кўкат), шивит, селдерей (кашничсимон ошкўк), томат пастаси, томат-пюре).
Мевалар (олма, нок, олхўри, узум, ва бананлар; ҳар кимнинг истеъмол қила олиш қобилиятига қараб ситрусли (апелсин, мандарин, лимон); қуритилган мевалар;).
Дуккаклилар (нўхат, ловия, соя, мош.)
Шарбат ва ичимликлар имкон қадар кичик қадоқда; консервантларсиз ва қўшимча моддаларсиз ишлаб чиқариш туридаги витаминли ичимликлар; какао, чой; ичимлик сув.
Консервалар (гўштли консерва; консерва овқатлари (гўштли суюқ овқат (рассолник), мол гўштли карам шўрва, мол гўштли гречка каби табиий маҳсулотлар бўлмаганда истисно тарзида); лосос (қизил гўштли балиқ), сайра ёғда, қовурилган скумбрия балиғи; шарбатлар, мева бўлаклари, бақлажон ва қовоқча икраси; стерилланган помидор ва бодринглар.
Нон, ёрма, макарон маҳсулотлари — барча турлари чекланмаган миқдорда.
Мактаб ўқувчилари ўртасида соғлом турмуш тарзининг асоси сифатида соғлом овқатланишга доир кенг тушунтириш ишлари олиб борилишини ташкил этиш, ўқувчиларнинг сифатли ва соғлом озиқ-овқатлар билан таъминланишини назорат қилиш соғлом авлод шаклланишида муҳим аҳамият касб этади.

Организация безопасного и здорового питания учащихся общесредних и средних специальных учебных заведений регламентируется на основании санитарных правил № 0017-21 «Санитарно-эпидемиологические требования к организации питания учащихся общеобразовательных школ, средних специальных учебных заведений».
Мясо и мясные продукты - говядина I категории, телятина, нежирная баранина (не чаще 1-2 раз в неделю), птица, индейка, мясо кролика; рыба; яйца куриные (в виде омлета или вареные).
Молоко и молочные продукты (молоко) пастеризованные, стерилизованные, сухие; сгущенное молоко, вареное сгущенное молоко; творог, неострый сыр, каймак после термической обработки, кефир, йогурты, ряжкенка, творог, бифидок и другие молочные продукты.
Масла пищевые - сливочное, растительное, масло для салатов, винегретов, селедки, вторых блюд; маргарин для выпечки (не рекомендуется для жарки).
Кондитерские изделия - конфеты (предпочтительны зефир, джем, мармелад), шоколад не чаще одного раза в неделю, твердый хлеб (галета), печенье, сухарики, вафли, кексы (без ароматизаторов), пирожные, торты (из песочного теста и бисквита, без крема), сироп, варенье, повидло, мёд, произведенный на предприятии.
Овощи - картофель, капуста, цветная капуста, морковь, свекла, огурцы, помидоры, кабачки, паттисоны, лук, чеснок (в ограниченном количестве для детей младшего школьного возраста), петрушка (кинза), зеленый лук, сельдерей, паста из помидор, томатное пюре).
Фрукты - яблоки, груши, сливы, виноград и бананы, цитрусовые (апельсины, мандарины, лимоны) если нет аллергии, сухофрукты.
Бобовые - горох, фасоль, соя, маш.
Соки и напитки (предпочтительно в маленькой упаковке) витаминные напитки промышленного типа без консервантов и добавок, какао, чай, питьевая вода.
Консервы - консервы мясные, консервы (жидкие продукты с мясом (рассольник), щи говяжьи, гречка с говядиной, в случаев отсутствия натуральных продуктов), лосось, сайра в масле, рыба скумбрия жареная, соки, фруктовые кусочки, икра из баклажанов и кабачков, стерилизованные помидоры и огурцы.
Хлеб, крупы, макаронные изделия – все виды в неограниченном количестве.
Важное значение в формировании здорового поколения имеет организация широкой просветительской работы среди школьников по вопросам здорового питания как основы здорового образа жизни, контроль за обеспечением учащихся качественным и здоровым питанием.