Онколог саратонга олиб келиши мумкин бўлган вирусларни санаб ўтди
Саратон ҳаво орқали юқмайди, аммо илмий кузатишлар шуни кўрсатадики, кўплаб ўсмалар вируслардан келиб чиқади.
Онколог Вадим Покровскийнинг фикрига кўра, вируслар тўғридан-тўғри саратон касаллигини келтириб чиқармайди, аммо шиш пайдо бўлиш хавфини сезиларли даражада ошириши мумкин. Улар орасида кенг тарқалган инсон папилломавируслари, Эпштейн – Барр ва гепатит B бор.
"Вируслар бир организмдан иккинчисига ўтиши мумкин бўлганидек, саратон ҳам юқиши мумкин", дейди онколог.
Унинг тушунтиришича, баъзи вируслар тана ҳужайраларида тарқалиб, мутациялар частотасини оширади ва бу ҳужайраларни хатарли қилади. Инфекция саратон билан касалланганлардан эмас, балки вирус ташувчилардан, шу жумладан симптом бўлмаганлардан келиб чиқади.
Мутахассис, шунингдек, Эпштейн-Барр вирусини мисол қилиб келтирди, бу вирус дунё аҳолисининг ярмидан кўпида мавжуд. У билан боғлиқ ўсмалар қизилўнгачда, оғиз-томоқ йўлида, халқумда ва бурун синусларда пайдо бўлиши мумкин. Ушбу вируснин танадан бутунлай йўқ қилиш мумкин эмас, шунинг учун соғлом турмуш тарзини олиб бориш муҳимдир.
16 ва 18 турдаги ВПЧ кўпинча бачадон бўйни ўсмаларини келтириб чиқаради. Бундан ташқари, бош ва бўйин ҳудудида саратон ривожланишига таъсир қилади, бу оториноларинголог томонидан текшириш орқали аниқланиши мумкин. Одам папилломавируси қачон ривожланиши мумкин деган саволга аниқ жавоб йўқ.
Гепатит В ҳолатида саратон ривожланишини рағбатлантирадиган ген ва соғлом ҳужайраларни хавфли ҳужайраларга айлантириш ўртасида боғлиқлик мавжуд. Вирус терапияга яхши жавоб беради, аммо уни сурункали шаклга ўтишнинг олдини олиш учун эҳтиёткорлик билан даволаш керак,- деб хулоса қилди онколог.

Онколог перечислил вирусы, способные вызвать рак
Рак не передается воздушно-капельным путем, но научные наблюдения говорят о том, что многие опухоли вызывают вирусы. Доктор медицинских наук Вадим Покровский перечислил некоторые из них.
По словам специалиста, вирусы не вызывают рак напрямую, но могут существенно увеличить риск образования опухоли. Среди них — распространенные вирусы папилломы человека (ВПЧ), Эпштейна – Барр и гепатита B.
«Поскольку вирусы могут передаваться от одного организма к другому, то и рак также может передаваться», — сказал онколог.
Он объяснил, что некоторые вирусы, распространяясь в клетках организма, повышают частоту мутации, делая эти клетки злокачественными. Заражение происходит не от больных раком, а от носителей вируса, в том числе бессимптомных.
Покровский привел в пример вирус Эпштейна – Барр, который имеется более чем у половины населения Земли. Опухоли, связанные с ним, могут проявляться в пищеводе, ротоглотке, гортаноглотке и околоносовых пазухах. Полностью избавить организм от данного вируса невозможно, поэтому важно вести здоровый образ жизни.
ВПЧ 16-го и 18-го типов часто становится причиной появления опухоли в шейке матки. Он влияет и на развитие рака в области головы и шеи, что может выявить обследование у отоларинголога. Однозначного ответа на вопрос о том, когда вирус папилломы человека получает способность вызывать образование, нет.
В случае с гепатитом B прослеживается связь между стимулирующим развитие рака геном и трансформацией здоровых клеток в злокачественные. Вирус хорошо поддается терапии, но лечить его нужно осторожно, чтобы не допустить перехода в хроническую форму, заключил онколог.