Табобат: Зарчўва хотирани яхшилашга ёрдам беради
Зарчўва қўшилган таомни ҳар куни истеъмол қилиш соғлом инсонда хотирани яхшилаш ва ақлий заифлик аломатлари билан курашишга ёрдам берар экан. Бу ҳақда Лос-Анжелесдаги Калифорния университети олимлари маълум қилишди.
Калифорния университети олимлари бу зираворининг фойдали хусусиятларини аниқлаш мақсадида тадқиқот ўтказишди. Унда 50 дан 90 ёшгача бўлган 40 нафар иштирокчида бу жараён ўрганилди. Паришонхотирлик ва хотиранинг ёмонлашганидан шикоят қилган иштирокчилар ўн саккиз ой мобайнида дори ўрнида плацебо ёки 90 миллиграмм куркуминни (зарчўва илдизидан олинадиган модда) кунига икки маҳалдан қабул қилган.
Текширув ва диққатни аниқлаштирувчи тест натижаларига кўра, уларнинг эътибор жамлаши 28 фоизга яхшиланган. Хушбўй зиравор улар кайфиятига ижобий таъсир этган. Аммо бунда зираворнинг нохуш асорати ҳам аниқланди. Куркумин моддасини қабул қилган тўрт киши қориндаги оғриқ ва кўнгил айнишидан шикоят қилган.
Буюк аллома Абу Али ибн Сино бу зиравор борасида шундай ёзиб қолдирган: табиати: “иккинчи даражага яқин иссиқ ва қуруқ. Хоссалари: унда кучли тозалаш хусусияти бор. Уни чайнаш тиш оғриғига фойда қилади. Зарчўванинг шираси кўзни ўткирлатишга, қорачиғидаги катаракта ва оқни кетказишга жуда фойда қилади. Тиқилмалардан келган сариққа, айниқса уни арпабодиён билан ичилса, фойда қилади”.
Зарчўва қон айланиш тизимини яхшилаш, қандли диабет, бўғим оғриғи, ошқозон-ичак, шамоллаш каби касалликларни даволашда жуда фойдали. Чунки зарчўванинг илдизи бу кучли оксидант, куркумин деб аталувчи сариқ рангли пигмент, шунингдек, кальций, темир, йод, фосфор, кальций, С ва В группасига кирувчи витаминлар, эфир мойи ва бошқа моддаларга бой.

Ежедневное употребление в пищу куркумы способно улучшить память и помогает бороться с симптомами деменции. Об этом заявили ученые из Калифорнийского университета в Лос-Анджелесе.
В исследовании, целью которого было установление полезных свойств куркумы, приняли участие 40 пациентов в возрасте от 50 до 90 лет. Ранее они жаловались на невнимательность и ухудшение памяти.
В течение 18 месяцев участники эксперимента получали либо плацебо, либо по 90 мг куркумина (вещество, выделяемое из корня куркумы) дважды в день.
Все участники прошли комплексное обследование, а повторную диагностику проводили каждые шесть месяцев.
Ученые выяснили, что у тех, кто принимал куркумин, значительно улучшились память и концентрация внимания. Так, результаты теста на внимательность у них были на 28 процентов лучше, чем до начала употребления в пищу приправы. А еще куркума оказывала положительное влияние на настроение испытуемых.
Однако эксперты обнаружили и побочные эффекты – четыре человека, которые употребляли куркумин, пожаловались на боли в животе и тошноту.
В дальнейшем ученые планируют расширить круг добровольцев, в частности, включить в него пациентов с депрессией.