Farmatsevtika sohasida Аfgʼoniston bilan hamkorlik aloqalari kengayadi
Oʼzbekiston Bosh vaziri oʼrinbosari Jamshid Xodjaev boshchiligidagi delegatsiya Аfgʼoniston Islom Аmirligi bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida Kobul shahrida boʼldi.
Xalqaro biznes markazida tashkil etilgan “Made in Uzbekistan” koʼrgazmasida Farmatsevtika tarmogʼini rivojlantirish agentligi direktori Аbdulla Аzizov rahbarligidagi bir guruh soha masʼul xodimlari ham ishtirok etdi. Bu yerda 300 dan ortiq tibbiy mahsulotlar namoyish qilindi.
Shuningdek, ikki davlat ishbilarmon doiralari vakillari oʼrtasida “B2B” formatidagi uchrashuvlar oʼtkazilib, muzokaralar olib borildi. Koʼrgazmada 4000 ga yaqin tibbiy mahsulotlar toʼgʼrisida maʼlumotlar taqdim etildi.
Аfgʼoniston sogʼliqni saqlash vazirligi Farmatsevtika xizmati direktori Hamid Formuloy tomonidan Oʼzbekistonda ishlab chiqarilgan dori preparatlari va mahsulotlarini Аfgʼonistonga yetkazib berish borasida roʼyxatdan oʼtkazishni soddalashtirish boʼyicha takliflar berildi.
Bu masalada tibbiy mahsulotlarni roʼyxatga olish vakolatiga ega boʼlgan Аfgʼoniston oziq-ovqat va dori vositalari milliy uyushmasi bilan hamkorlikni yoʼlga qoʼyish boʼyicha amaliy yordam koʼrsatiladigan boʼldi.
Uchrashuvlar doirasida Аfgʼoniston tadbirkorlar maslahat kengashi sogʼliq masalasi boʼyicha oʼrinbosari doktor Muhammad Hoshim Vahaaj bilan ushbu mamlakatdagi xususiy shifoxonalarga dori vositalari, tibbiy buyum va tibbiy texnikalarni yurtimizdan import qilish, bemorlarni Oʼzbekistonga davolashga yuborish masalasi muhokama etildi.
Shuningdek, Oʼzbekistondagi tibbiy mahsulotlar va davolash jarayonlari bilan tanishish maqsadida Аfgʼoniston delegatsiyasi tashrifi amalga oshirilishi boʼyicha kelishuvga erishildi.
Kobul Savdo va sanoat palatasi kengashi aʼzosi Zabihullah Momen Zada bilan eksport-import masalalari muhokama qilindi.

Расширяется сотрудничество с Афганистаном в фармацевтической отрасли
Делегация во главе с заместителем Премьер-министра Узбекистана Жамшидом Ходжаевым посетила город Кабул с целью дальнейшего развития сотрудничества с Исламским Эмиратом Афганистан.
В выставке Made in Uzbekistan, организованной в международном бизнес-центре, приняла участие и группа ответственных лиц сферы во главе с директором Агентства по развитию фармацевтической отрасли Абдуллой Азизовым. На выставке было представлено более чем 300 видов медицинской продукции.
В рамках мероприятия между представителями деловых кругов двух стран были организованы встречи в формате B2B. На выставке была представлена информация о более чем 4000 медицинской продукции.
Директор фармацевтической службы Министерства здравоохранения Афганистана Хамид Фурмули выдвинул предложения по упрощению процедуры регистрации узбекских лекарственных препаратов и медицинской продукции для поставки в Афганистан.
В этом контексте решено оказать практическое содействие в налаживании сотрудничества с Национальным управлением по контролю за продуктами питания и лекарственными средствами Афганистана – уполномоченным органом по регистрации медицинской продукции.
На встрече с заместителем председателя Консультативного совета предпринимателей Афганистана по вопросам здравоохранения, доктором Мохаммадом Хашимом Вахаажом были обсуждены вопросы поставки из нашей страны лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники в частные больницы Афганистана, отправки пациентов в Узбекистан.
Также достигнута договоренность о визите делегации Афганистана в Узбекистан с целью ознакомления с медицинской продукцией и системой здравоохранения нашей страны.
В заключении обсуждены вопросы экспорта и импорта с членом Совета Торгово-промышленной палаты Афганистана Забихуллой Моменом Зада.