Olimlar talabalik yillarida toʻgʻri ovqatlanmaslik butun umr davomida sogʻliq muammolariga olib kelishini aniqladilar: semirish, nafas olish kasalliklari va depressiya. Tadqiqot Jinan universiteti tibbiyot fakulteti mutaxassislari tomonidan olib borildi. Bu haqda “gazeta.ru” xabar bermoqda. Tajribada Xitoyning 31 universitetidan 12 mingga yaqin talaba ishtirok etdi.
Tadqiqot shuni koʻrsatdiki, talabalarning notoʻgʻri ovqatlanish odatlari, yaʼni shakarli va yuqori kaloriyali ovqatlarni koʻp isteʼmol qilishi kelajakda semirish xavfini oshiradi. Natijada stress va depressiya paydo boʻladi.
Agar universitet talabalari taomlanish ratsioniga befarq boʻlsa, nafaqat ortiqcha ovqatlanishning odatiy oqibatlari, balki yuqumli kasalliklarga chalinish xavfi ham ortadi.
“Biz talabalar uchun yaratilgan ovqatlanish muhiti haqida oʻylashimiz kerak. Biz oshxonalarimiz va savdo avtomatlarimizda sogʻlom ovqatlanish imkoniyatlari mavjudligiga ishonch hosil qilishimiz kerak, shunda ular yoʻl-yoʻlakay ovqatlanmasdan sogʻlom taomlarni ham tanlashlari mumkin”, — deya taʼkidladi olimlar.
Talabalar ratsionidan qanday ovqatni chiqarib tashlash kerak?
1. Fast-fud: gamburgerlar, hot-doglar, kartoshka fri. Ushbu mahsulotlardagi lazzat kuchaytirgichlar oʻziga qaram qiladi. "Tyez" tayyorlanadigan ovqatlarni tez-tez isteʼmol qilish sogʻliqdagi muamolarga sabab boʻladi.
2. Chipslar va krakerlar (suxariklar). Ularni doimiy isteʼmol qilish gastrit, oshqozon yarasiga olib kelishi mumkin.
3. Mayonez va ketchup. Mayonezning tez-tez qoʻshilishi insonning qon tomirlariga taʼsir qiladi, gipertoniya va ateroskleroz kabi kasalliklarga olib kelishi mumkin. Ushbu souslarning ikkalasida ham kimyoviy qoʻshimchalar va boʻyoqlarning yuqori miqdori mavjud.
4. Shakar va tuz. Shirinliklarni koʻp isteʼmol qilish semirish va diabetga toʻgʻridan-toʻgʻri yoʻldir. Tuzni ortiqcha isteʼmol qilish tanadagi suyuqlik darajasining buzilishiga olib keladi va bu oʻz navbatida, buyraklar, yurak va qon tomirlaridagi yukni oshiradi. Natijada - buyrak yetishmovchiligi, koʻrishning xiralashishi, yurak xuruji, insult yuzaga kelishi mumkin.
5. Gazlangan ichimliklar. Bunday ichimliklarning zarari ularning tarkibida mavjud boʻlgan oziq-ovqat kimyoviy qoʻshimchalarining ortiqcha miqdoridadir. Koka-kola, alkogolsiz ichimliklar, gazlangan suvlar tarkibida koʻp miqdorda shakar mavjud. Bunday ichimliklardan doimiy foydalanish kalsiyning suyaklardan asta-sekin yuvilib chiqib ketishiga, ovqat hazm qilish muammolariga va boshqa salbiy oqibatlarga olib keladi.
6. Qandolat mahsulotlari. Shokoladlar, shirinliklar ortiqcha miqdordagi shakarni oʻz ichiga oladi.
7. Popkorn. Maʼlumki, makkajoʻxori xavfli emas, lekin yogʻ, tuz, shakar, boʻyoqlar, lazzat kuchaytirgichlar, xushboʻy moddalar bilan birgalikda u sogʻliq uchun zararli oziq-ovqat mahsulotiga aylanadi.

Ученые выяснили, что неправильное питание в студенческие годы приводит к проблемам со здоровьем на всю оставшуюся жизнь: ожирению, респираторным заболеваниям и депрессии. Исследование проводили специалисты Медицинской школы Цзинаньского университета. Об этом сообщает газета.ru. В эксперименте участвовали около 12 тысяч студентов из 31 университета Китая.
Исследование показало, что плохие привычки студентов в еде, а именно большое употребление сахаросодержащих и калорийных продуктов, повышают риск ожирения в дальнейшем. А как следствие — стресс и депрессия.
Но не только типичные последствия переедания могут ожидать учеников вузов, если они будут неразборчиво питаться. В этом случае увеличивается риск инфекционных заболеваний, в том числе коронавируса.
«Нам нужно подумать о среде питания, которую мы создаем для студентов. Мы должны убедиться, что в наших столовых и торговых автоматах есть варианты здоровой пищи, чтобы они могли есть на ходу, но также выбирать здоровую пищу», — отметили ученые.
Какую еду призывают исключить из рациона студентов?
1. Фастфуд: гамбургеры, хот-доги, картофель фри. Усилители вкуса, входящие в состав этих продуктов, вызывают привыкание, а частое употребление «быстрой» пищи приводит к проблемам со здоровьем.
2. Чипсы и сухарики. Постоянное их поедание может привести к появлению гастрита, язвы.
3. Майонез и кетчуп. Частое добавление майонеза влияет на сосуды человека, может привести к таким заболеваниям, как гипертония и атеросклероз. В обоих этих соусах большое содержание химических добавок и красителей.
4. Сахар и соль. Есть много сладкого — это прямая дорога к ожирению и сахарному диабету. Избыточное употребление соли приводит к нарушению уровня жидкости в организме, а это, в свою очередь, увеличивает нагрузку на почки, сердце и сосуды. Итог — почечная недостаточность, ухудшение зрения, сердечный приступ, инсульт.
5. Газированные напитки. Вред таких напитков заключается в излишнем объеме пищевой «химии», содержащейся в их составе. Кока-колы, лимонады, газировки содержат в своем составе большое количество сахара. Постоянное употребление таких напитков приводит к постепенному вымыванию кальция из костей, проблемам с пищеварением и другим негативным последствиям.
6. Кондитерские изделия. Шоколадные батончики, конфеты включают избыточное количество сахара.
7. Попкорн. Сама по себе кукуруза не опасна, но в сочетании с маслом, солью, сахаром, красителями, усилителями вкуса, ароматизаторами становится губительной для здоровья пищей.