Хабарингиз бор, Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбирда Чортоқ туман тез ёрдам бўлими фельдшери томонидан яширин цех шароитида тайёрланган «Зодак», «Анаферон», «Хилак Форте» ва «Витамин В6» номли қалбаки дори воситалари Андижон, Фарғона ва Тошкент шаҳарларидаги дорихоналарда сотувга чиқарилганлиги аниқланди.
Ушбу хабар юзасидан, ССВ ҳузуридаги Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази Ўзбекистон Республикаси ҳудудида дори воситалари ва тиббиёт буюмларнинг улгуржи ва чакана савдоси билан шуғулланувчи (идоравий мансублиги, мулкчилик ва хўжалик юритиш шаклларидан қатъи назар) барча ташкилотларни огоҳликка чақириб, қуйидагилари маълум қилади.
Дори воситалари ва фармацевтика фаолияти тўғрисидаги қонун ва қонуности ҳужжатларига, шунингдек, дори воситалари ва тиббий буюмлар муомаласини техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги норматив ҳужжатлар талабларига мажбурий риоя этиш фармацевтика соҳасида лицензия талаблари ва шартлари этиб белгиланган.
«Дори воситалари ва фармацевтика фаолияти» тўғрисидаги қонуннинг 20-моддасига мувофиқ, сифатсиз, қалбакилаштирилган, Ўзбекистон Республикасида рўйхатдан ўтказилмаган дори воситаларини ва тиббий буюмларни, шунингдек Ўзбекистон Республикасида рўйхатдан ўтказилган дори воситаларининг ғайриқонуний нусхаларини харид қилиш, чакана реализация қилиш ҳамда улардан фойдаланиш тақиқланади.
Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 21 февралдаги 80-сон қарори билан тасдиқланган «Махсус электрон тизим орқали айрим фаолият турларини лицензиялаш тартиби тўғрисида ягона низом»га мувофиқ, Ўзбекистон Республикасида рўйхатдан ўтказилмаган, сифатсиз, қалбакилаштирилган дори воситаларини ва тиббий буюмларни, шунингдек, Ўзбекистон Республикасида рўйхатдан ўтказилган дори воситаларининг ғайриқонуний нусхаларини сақлаш ва (ёки) реализация қилиш лицензия талаблари ва шартларини қўпол равишда бузилиши ҳисобланиб, лицензиянинг амал қилишини белгиланган тартибда тўхтатилишига олиб келади.
Юқоридагиларга асосан, Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази мазкур лицензия талаблари ва шартларини бузган дори воситалари ва тиббий буюмларнинг улгуржи ва чакана савдоси билан шуғулланувчи (идоравий мансублиги, мулкчилик ва хўжалик юритиш шаклларидан қатъи назар) барча ташкилотларни фаолият учун берилган лицензияси бекор қилиниб, қатъий чоралар кўрилиши тўғрисида огоҳлантиради!

Как известно, в ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Службы государственной безопасности, был выявлен факт продажи в аптеках городов Андижана, Ферганы и Ташкента поддельных препаратов под названием «Зодак», «Анаферон», «Хилак Форте» и «Витамин В6», изготовленных фельдшером отделения скорой помощи Чартакского района в подпольном цеху.
В связи с этим Центр безопасности фармацевтической продукции при Минздраве обращается ко всем организациям, осуществляющим оптовую и розничную торговлю лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения (независимо от ведомственной принадлежности, формы собственности и хозяйствования) на территории Республики Узбекистан со следующей информацией.
Обязательное соблюдение закона и подзаконных актов о лекарственных средствах и фармацевтической деятельности, а также требований нормативных актов в области технического регулирования обращения лекарственных средств и изделий медицинского назначения является лицензионным требованием в фармацевтической отрасли.
В соответствии со статьей 20 Закона «О лекарственных средствах и фармацевтической деятельности», запрещается закуп, розничная реализация и использование недоброкачественных, фальсифицированных, незарегистрированных в Республике Узбекистан лекарственных средств и изделий медицинского назначения, а также незаконных копий зарегистрированных в Республике Узбекистан лекарственных средств.
Кроме того, в соответствии с «Единым положением о порядке лицензирования отдельных видов деятельности посредством специальной электронной системы», утвержденным постановлением Кабинета Министров №80 от 21 февраля 2022 года, хранение и (или) реализация незарегистрированных, некачественных, фальсифицированных лекарственных средств и изделий медицинского назначения, а также незаконных копий лекарственных средств, зарегистрированных в Республике Узбекистан, считается грубым нарушением лицензионных требований и условий и влечет за собой приостановление действия лицензии в установленном порядке.
На основании изложенного предупреждаем, что у всех организаций, осуществляющих оптовую и розничную торговлю лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения (независимо от ведомственной принадлежности, форм собственности и хозяйствования), которые нарушили лицензионные требования и условия, будут отозваны лицензии на осуществление деятельности и в их отношении будут приняты строгие меры!