Осиё тараққиёт банки Ўзбекистонда перинатал хизматни яхшилаш учун 100 миллион доллар кредит ажратди
Осиё тараққиёт банки матбуот хизматининг хабар беришича, банк Ўзбекистон ҳукуматига ҳомиладор аёллар ва уларнинг янги туғилган чақалоқлари учун перинатал соғлиқни сақлаш хизматларини яхшилашга ёрдам бериш учун 100 миллион АҚШ доллари миқдорида имтиёзли кредит ажратишни маъқуллади.
Интеграциялашган перинатал ёрдам лойиҳаси ҳукуматга бутун мамлакат бўйлаб қарийб 230 перинатал марказни модернизация қилиш, уларни замонавий энергия тежовчи тиббий асбоб-ускуналар, янгиланган клиник стандартлар ва протоколлар, тиббиёт ходимларининг салоҳияти ва сифатини таъминлашда ёрдам беради.
Лойиҳа, шунингдек, перинатал йўлланма тизимини такомиллаштиради. Тез ёрдам гуруҳларини кучайтириш ҳамда соғлиқ учун хавфларни эрта аниқлаш, ҳомиладорлик мониторинги учун беморларнинг электрон қайдларини жорий этиш орқали тегишли ва ўз вақтида ҳаётни сақлаб қолувчи ёрдамдан фойдаланиш имкониятларини кенгайтиради.
– Осиё тараққиёт банки кўмаги ҳукуматга мақсадли хабардорликни ошириш ва хулқ-атворни ўзгартириш бўйича тадбирларни амалга оширишга, шунингдек, ҳомиладор аёллар ва оналарни тиббий хизматларга мурожаат қилишга ундаш учун акушерлар ва ҳамшираларни ўқитишга ёрдам беради, – деди Осиё тараққиёт банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси директори Канокпан Лао-Арая.
Осиё тараққиёт банки (ОТБ) мамлакатимизга ҳомиладор аёллар ва чақалоқлар учун перинатал тиббий хизматларни яхшилашга кўмаклашиш мақсадида 100 миллион АҚШ доллари миқдорида имтиёзли қарз ажратади.
Маълумот учун: Ўзбекистон 1995 йилда ОТБга аъзо бўлган. Ўтган давр мобайнида мазкур банк мамлакатимизга 12,5 миллиард АҚШ доллари миқдорида қарзлар, грантлар ажратган ҳамда техник ёрдам кўрсатган.

Азиатский банк развития (АБР) одобрил льготный заем в размере 100 миллионов долларов для правительства Узбекистана в целях улучшения перинатальных медицинских услуг для беременных женщин и их новорожденных.
Хотя материнская смертность в Узбекистане улучшилась с 38 смертей на 100 000 живорождений в 2010 году до 30 смертей на 100 000 живорождений в 2020 году, она остается высокой по сравнению со средним показателем по Европе и Центральной Азии. Несмотря на то, что показатели неонатальной смертности в Узбекистане улучшились ранее, в последние годы они также выросли на фоне роста рождаемости.
«АБР поддерживает стремление Правительства обеспечить высококачественные перинатальные медицинские услуги в Узбекистане для защиты здоровья женщин и детей и снижения материнской и неонатальной смертности в стране», - сказал Генеральный директор АБР по Центральной и Западной Азии Евгений Жуков.
Проект комплексной перинатальной помощи поможет правительству модернизировать около 230 перинатальных центров по всей стране, оснастив их современным энергоэффективным медицинским оборудованием, обновленными клиническими стандартами и протоколами, улучшенным потенциалом медицинского персонала и механизмами обеспечения качества.
Проект также улучшит систему перинатальных направлений и расширит доступ к соответствующей и своевременной жизненно важной помощи за счет укрепления групп экстренного реагирования и внедрения электронных карт пациентов для раннего выявления рисков для здоровья и мониторинга беременности.
«Поддержка АБР также поможет правительству реализовать целевые мероприятия по повышению осведомленности и изменению поведения, а также обучить акушерок и медсестер, чтобы побудить беременных женщин и матерей обращаться за медицинскими услугами», - сказала Директор Постоянного представительства АБР в Узбекистане Канокпан Лао-Арайя.
Узбекистан присоединился к АБР в 1995 году, и с тех пор банк предоставил стране займы, гранты и техническое содействие на сумму 12.5 млрд. долларов США.