Tong Jahoni муҳожирларга ёрдам берувчи нотижорат ташкилоти раҳбари Валентина Чупикнинг айтишича, 21 сентябрдан бери Россия Донбассдаги «махсус ҳарбий операция»да иштирок этиш учун аҳолининг «қисман» сафарбар қилинишини эълон қилганидан бери унга ҳар куни Украина билан урушга ёллашга уринаётган ёки аллақачон ёлланган муҳожирлардан юзлаб қўнғироқлар бўлган.
Унинг сўзларига кўра, турли йўллар билан: ихтиёрий равишда, ёлғон ва жисмоний таъсир орқали ёллашга уринишмоқда.
"Ҳозир ташкилотга кунига 200 га яқин одамга қўнғироқ қилади. Қўнғироқлар сонининг энг юқори нуқтаси сентябрь ойининг сўнгги кунларига тўғри келди, ўшанда кунига камида 900 киши қўнғироқ қилган. Қўнғироқ қилганларнинг 70 фоизи аллақачон Россия фуқаролигига эга, 30 фоизи эса йўқ.
Ёрдам сўраб мурожаат қилганларнинг аксарияти, аниқроғи жами мурожаат қилувчиларнинг 40 фоизга яқини Қирғизистондан бўлиб, кейин Тожикистондан — 30 фоизи, учинчи ўринда — 25 фоизга яқини Ўзбекистондан. Яна 5% Арманистон, Молдова ва Туркманистон каби давлатлар ҳиссасига тўғри келади.
«Россия фуқаролигига эга бўлмаган ўзбекистонлик мигрантлардан ҳар куни 10−12 киши мурожаат қилади», — дейди Валентина Чупик gazeta.uz га берган интервьюсида.
Россияда Ўзбекистон фуқароларига ёрдам кўрсатишга тайёр бўлган ҳуқуқни ҳимоя қилиш ташкилотлари алоқа рақамлари:
Tong Jahoni мигрантларга ёрдам ташкилоти (Facebook-саҳифаси), раҳбари — Валентина Чупик, телефон рақамлари: +7 (903) 148 96 36, +7 (926) 834 76 02.
«Русь сидящая» қамоқхоналардагиларга ёрдам кўрсатиш ташкилоти (zekovnet.ru), катта эксперт — Руслан Вахапов, телефон: +7 (999) 797 23 20.

Каждый день более 10 граждан Узбекистана сталкиваются с проблемой мобилизации в России
Руководитель некоммерческой организации помощи мигрантам Tong Jahoni Валентина Чупик сообщила, что с 21 сентября, когда в России была объявлена частичная мобилизация населения для участия в «специальной военной операции» на Донбассе, ей ежедневно поступают сотни звонков от мигрантов, которых пытаются или уже завербовали на войну с Украиной.
Вербуют, по её словам, по-разному: добровольно, обманом и физическим воздействием.
Сейчас в организацию звонят около 200 человек в день. Пик количества звонков пришёлся на последние числа сентября, тогда звонили не меньше 900 человек в день. Из тех, кто звонит, 70% уже имеют гражданство РФ, но 30% его не имеют.
Больше всего обратившихся за помощью из Кыргызстана, их примерно 40%, затем из Таджикистана — 30%, Узбекистан на третьем месте — примерно 25%. И еще 5% приходится на такие страны, как Армения, Молдова и Туркменистан.
«Мигрантов из Узбекистана, которые не имеют гражданства РФ, каждый день обращается примерно 10−12 человек», — уточнила Валентина Чупик в интервью gazeta.uz .
Контакты правозащитных организаций, которые готовы оказать помощь гражданам Узбекистана в России:
Организация помощи мигрантам Tong Jahoni (страница в Facebook), руководитель — Валентина Чупик, телефоны: +7 (903) 148 96 36, +7 (926) 834 76 02.
Организация помощи находящимся в тюрьме «Русь сидящая» (zekovnet.ru), старший эксперт — Руслан Вахапов, телефон: +7 (999) 797 23 20.