Солиқ қўмитаси томонидан аҳолининг фискал тушумлардан фойдаланган ҳолда дори воситаларига сарфлаган маблағлари тўғрисидаги маълумотлар тақдим этилди.
Республика бўйича 8 002 та дорихона рўйхатга олинган бўлиб, уларда 15 609 та онлайн-НКТ мавжуд.
Харид қилинган дори воситалари учун истеъмолчиларга берилган фискал чекларда кўрсатилган маҳсулот ёки хизматларнинг идентификацион коди (МХИК) асосида аҳолининг тиббий препаратлар учун қанча маблағ сарфлаётгани тўғрисида маълумотлар шаклланади.
Жорий йилнинг 5 ойида дори воситалари учун энг катта харажатлар Тошкент шаҳри (2,1 трлн сўм), Самарқанд (986,9 млрд сўм) ва Тошкент вилоятларида (663,4 млрд сўм) қайд этилган. Пойтахт кўрсаткичлари йирик тиббиёт муассасаларининг айнан ушбу ҳудудда жойлашганлиги ҳисобига шаклланган.
Республика ҳудудлари кесимида энг кам харажатлар Жиззах (201,3 млрд сўм), Навоий (191,6 млрд сўм) ва Сирдарё (170 млрд сўм) вилоятларига тўғри келган.
Юқоридаги рақамлар ва ҳар бир ҳудудда рўйхатга олинган аҳоли сонидан келиб чиққан ҳолда йил бошидан ўртача бир киши дори воситаларига:
Тошкент шаҳрида – 750 минг сўм;
Бухоро вилоятида – 277 минг сўм;
Самарқанд вилоятида – 245,1 минг сўм сарфлаган.
Январ-май ойларида аҳоли жон бошига нисбатан камроқ харажатлар қуйидаги ҳудудларда қайд этилган:
Қашқадарё вилоятида – 120 минг сўм;
Қорақалпоғистон Республикасида – 118 минг сўм;
Сурхондарё вилоятида – 114 минг сўм.
Бундай маълумотлар солиқ органларининг маълумотлар базасида нафақат вилоятлар, балки ҳар бир туман ва маҳалла кесимида шаклланади.
Фискал чеклар маълумотлари таҳлилига кўра, энг кўп маблағ қуйидаги касалликларни даволаш учун мўлжалланган дори воситаларига сарфланган:
1. юрак-қон томир касалликлари;
2. инфекцион касалликлар;
3. оғриқ қолдирувчи восита;
4. асаб тизими касалликлари;
5. ошқозон-ичак касалликлари;
6. нафас олиш йўллари касалликлари;
7. таянч-ҳаракат тизими;
8. томоқ-бурун касалликлари;
9. жигар касалликлари.
Дори воситалари мажбурий рақамли маркировкаланиши лозим. Дори воситалари маркировкасининг ҳақиқийлигини Солиқ мобил иловаси орқали текшириш мумкин.

В Ташкенте зарегистрированы самые высокие расходы на лекарства
Налоговый комитет представил информацию о затратах населения на лекарственные препараты по фискальным чекам.
По республике зарегистрировано 8 002 аптеки, в которых имеется 15 609 единиц онлайн-ККТ.
По фискальным чекам, которые выдаются покупателям с указанием ИКПУ лекарств, формируется информация о том, сколько денежных средств население тратит на приобретение медицинских препаратов.
За 5 месяцев этого года наиболее высокие расходы на лекарства зафиксированы в Ташкенте (2,1 трлн сумов), Самаркандской (986,9 млрд сумов) и Ташкентской областях (663,4 млрд сумов). Показатели в столице формируются за счет наличия крупных медицинских учреждений.
Самые низкие затраты среди регионов республики приходятся на Джизакскую (201,3 млрд сумов), Навоийскую (191,6 млрд сумов) и Сырдарьинскую (170 млрд сумов) области.
Исходя из этого и с учетом численности населения, зарегистрированного в каждой области, в среднем с начала года один человек потратил на лекарства:
в Ташкенте - 750 тыс. сумов;
в Бухарской области - 277 тыс. сумов;
в Самаркандской области - 245,1 тыс. сумов.
Меньшие траты на душу населения с января по май:
в Кашкадарьинской области - 120 тыс. сумов;
в Республике Каракалпакстан - 118 тыс. сумов;
в Сурхандарьинской области - 114 тыс. сумов.
Такая информация формируется в базе данных налоговых органов не только в целом по областям, но и в разрезе каждого района и махалли.
Анализ данных фискальных чеков показал, что больше всего тратят деньги на лекарственные препараты, предназначенные для лечения:
1. сердечно-сосудистых заболеваний;
2. инфекционных заболеваний;
3. обезболивающие средства;
4. нервной системы;
5. желудочно-кишечного тракта;
6. заболеваний дыхательных путей;
7. опорно-двигательной системы;
8. заболеваний горла и носа;
9. заболеваний печени.
Лекарственные средства подлежат обязательной цифровой маркировке. Проверить подлинность маркировкилекарственного препарата можно в мобильном приложении Soliq.