ЖССТ : вирусли гепатит ҳар куни 3500 кишининг ҳаётига зомин бўлади
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг 2024 йилги глобал гепатит ҳисоботига кўра ушбу касаллик қурбонлари сони доимий равишда ўсиб бормоқда. Гепатит дунёда энг кўп одамлар вафот этадиган юқумли касалликлар орасида иккинчи ўринда туради: у йилига 1,3 миллион ўлимга сабаб бўлади - бу юқумли касалликлар орасида ўлимнинг асосий сабаби бўлган сил касаллиги билан бир хил.
Бутун жаҳон гепатит саммитида тақдим этилган ушбу ҳисоботда диагностика ва даволашнинг яхшиланишига ва арзон тиббий маҳсулотларга қарамай, тест ва даволашни қамраб олиш кўрсаткичлари ўсмаган. Аммо, агар ҳозир чора кўрилса, ЖССТнинг 2023 йилгача гепатитни бартараф этиш мақсадига эришиш мумкин бўлади.
187 мамлакатдан олинган янги маълумотлар шуни кўрсатадики, вирусли гепатитдан вафот этганларнинг тахминий сони 2019 йилдаги 1,1 миллиондан 2022 йилда 1,3 миллионга кўпайган, 83 фоиз гепатит В ва 17 фоиз гепатит С сабаб бўлган. Ҳар куни дунё бўйлаб 3500 киши гепатит В ва C инфекциясидан вафот этади.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг янгиланган ҳисоб-китобларига кўра, 2022 йилда гепатит В билан касалланганлар сони 254 миллион ва С гепатити билан касалланганлар сони 50 миллион кишини ташкил қилади. Сурункали гепатит В ва C инфекциялари билан касалланганларнинг ярми 30-54 ёшдаги инсонлар, 12% эса 18 ёшгача бўлган болалар ҳисобланади. Барча ҳолатларда касалланишнинг 58% ни эркаклар ташкил қилади.
Янги ҳисоб-китоблар 2019 йилга нисбатан гепатит бироз пасайганлигини кўрсатмоқда, аммо вирусли гепатитнинг умумий тарқалиши юқорилигича қолмоқда. Ҳар куни 6000 дан ортиқ одам вирусли гепатит билан касалланади.
Қайта кўриб чиқилган ҳисоб-китоблар миллий тадқиқотларнинг кенгайтирилган маълумотларига асосланади.
Ҳисоботда шунингдек, 2030 йилгача касаллик эпидемиясини тугатиш йўлидаги ҳаракатни тезлаштириш учун бир қатор чора-тадбирлар белгилаб берилган:
- тест ва диагностика воситаларидан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш;
- тенг муносабатни таъминлаш учун стратегиялардан амалга оширишга ўтиш;
- бирламчи тиббий ёрдам доирасида профилактика чораларини кучайтириш;
- хизматлар кўрсатишни соддалаштириш, тартибга солиш ва маҳсулот етказиб беришни оптималлаштириш;
- гепатит билан касалланган инсонлар ва фуқаролик жамиятини жалб қилиш орқали гепатит В диагностикаси ва потенциал даволаш усулларини такомиллаштириш бўйича тадқиқот ишларини ривожлантириш.

ВОЗ: вирусные гепатиты ежедневно уносят 3500 жизней
Согласно изданному Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ) Глобальному докладу по гепатиту за 2024 г. число жертв этого заболевания постоянно растет.
Гепатит занимает второе место в мире среди инфекционных заболеваний, от которых умирает наибольшее число людей: на его долю приходится 1,3 миллиона смертей в год - столько же, сколько и на долю туберкулеза, являющегося основной причиной смерти среди инфекционных болезней.
Новые данные по 187 странам показывают, что предполагаемое число смертей от вирусного гепатита увеличилось с 1,1 миллиона в 2019 г. до 1,3 миллиона в 2022 г., причем 83% из них вызваны гепатитом В, а 17% - гепатитом С. Каждый день от инфицирования гепатитами В и С в мире умирают 3500 человек.
Согласно обновленным оценкам ВОЗ, в 2022 г. число больных гепатитом В составляло 254 миллиона, а больных гепатитом С – 50 миллионов. Половина бремени хронических инфекций гепатита В и С приходится на лиц в возрасте 30-54 лет, а 12% – на детей младше 18 лет. На долю мужчин приходится 58% всех случаев.
Новые оценки масштабов распространения свидетельствуют о небольшом снижении по сравнению с 2019 г., однако общий уровень заболеваемости вирусным гепатитом остается высоким. В 2022 г. было зарегистрировано 2,2 миллиона новых случаев инфицирования по сравнению с 2,5 миллиона в 2019 г.
К ним относятся 1,2 миллиона новых случаев заражения гепатитом В и почти 1 миллион новых случаев заражения гепатитом С. Ежедневно вирусным гепатитом заражаются более 6000 человек.
В докладе представлен ряд мер по активному продвижению общественного медико-санитарного подхода к борьбе с вирусным гепатитом, направленного на ускорение прогресса в деле ликвидации эпидемии этого заболевания к 2030 г. К ним относятся:
• расширение доступа к средствам тестирования и диагностики;
• переход от стратегий к осуществлению для обеспечения справедливого лечения;
• усиление профилактических мероприятий в рамках первичной медико-санитарной помощи;
• упрощение предоставления услуг, оптимизация регулирования и поставок продукции;
• разработка инвестиционных обоснований в приоритетных странах;
• привлечение инновационного финансирования;
• использование более качественных данных для принятия практических мер; и
• привлечение затронутых сообществ и гражданского общества и развитие научно-исследовательской работы для совершенствования средств диагностики и потенциальных методов лечения гепатита В.