22 sentyabr – Xalqaro avtomobilsiz kun
Bugun dunyodagi avtomobil va mototsiklь haydovchilariga kun davomida transport vositalaridan foydalanmaslik tavsiya etiladi. Koʼplab mamlakatlar va shaharlarda piyoda yurish, velosiped yoki jamoat transportlaridan foydalanishni targʼib qiluvchi aktsiyalar, tadbirlar oʼtkaziladi.
1995 yildan beri bu sana World Car Free Days konsortsiumi tashabbusi bilan dunyoning yuzlab shaharlarida oʼtkazib kelinmoqda.
Maʼlumot uchun: Hukumat qarori bilan 2021 yildan boshlab 22 sentyabrь respublika boʼyicha “Аvtomobilsiz kun” sifatida eʼlon qilingan. Shu kuni shaxsiy avtomobilda harakatlanishdan ixtiyoriy ravishda voz kechish tavsiya etiladi.

Сегодня водителям автомобилей и мотоциклов во всем мире рекомендуется не пользоваться транспортными средствами в течение дня. Во многих странах и городах проводятся акции и мероприятия, пропагандирующие ходьбу, езду на велосипеде или пользование общественным транспортом.
С 1995 года эта дата проводится в сотнях городов мира по инициативе консорциума World Car Free Days.
Для справки: решением правительства 22 сентября объявлено в республике «Днем без автомобилей» с 2021 года. В этот день рекомендуется добровольно воздержаться от езды на личном автомобиле.