Dorixonaga kelgan kishiga maslahat berish qanchalik toʼgʼri?
Dorixonaga tashrif buyuruvchilar shifokorlar kabi dorixona xodimlari bilan qanchalik tez-tez maslahatlashadilar? Va agar biror kishi shifokorning retsepti toʼgʼriligini tekshirishni, boshqa dorilarni buyurishni yoki hatto tashxis qoʼyishni soʼrasa, farmatsevtika mutaxassisi nima qilishi kerak?
Mutaxassislar bu masalalarni “Savol bor” turkumidagi vebinar davomida muhokama qilishdi. Vebinarni tashkil etishga “FV” portalida farmatsevtika mutaxassislari oʼrtasida oʼtkazilgan soʼrov sabab boʼldi. Soʼrov ishtirokchilarining taʼkidlashicha, dorixonaga tashrif buyuruvchilar koʼpincha yoʼtaladi va aksiradi, toshmalarini, oʼsmalarini koʼrsatadi, tillarini tashqariga chiqaradi, shikoyatlari haqida batafsil maʼlumot berishadi va ularni qanday davolash mumkinligini soʼraydi.
Yuridik nuqtai nazardan, farmatsevt, provizor shifokor bilan teng emas, dedi Lidings kompaniyasining katta yuristi Yuliya Kuzmenko.
“Qonunlarga muvofiq, bu shaxslarning maqomi chegaralangan. Farmatsevtika xodimi – farmatsevtik maʼlumotga, tibbiyot xodimi – tibbiy maʼlumotga ega boʼlgan shaxs. Farmatsevtika xodimining kasbiy standartlarida belgilanishicha, u kasbiy bilimga, shu jumladan, sogʼliqni saqlash mutaxassisi tomonidan tayinlangan dori vositalarini analoglariga almashtirish qoidalari va tartiblarini oʼz ichiga olgan bilimlarga ega boʼlishi kerak”.
Boshqacha qilib aytganda, farmatsevtika xodimi, birinchi navbatda, tibbiyot xodimi tomonidan qoʼyilgan tashxisdan kelib chiqadi va keyin uning dorixona assortimentida mavjud boʼlgan dori vositalari uchun javobgarlik jarayoni boshlanadi, deya aniqlik kiritdi ekspert.

Как часто посетители аптеки консультируются с работниками аптек, как с врачами? И как быть фармспециалисту, если человек просит его проверить правильность назначения врача, назначить другое лечение или вовсе поставить диагноз?
Эти вопросы обсуждались экспертами в ходе вебинара из серии «Есть ФВопрос». Поводом для проведения вебинара стал опрос фармспециалистов на портале «ФВ». Его участники отметили, что посетители частенько кашляют и чихают на них, показывают свои высыпания, новообразования, высовывают язык, подробно рассказывают о своих жалобах и спрашивают, как им лечиться.
С юридической точки зрения, фармацевт, провизор не равно врач, прокомментировала старший юрист компании Lidings Юлия Кузьменко.
«Согласно законам, статус этих лиц разграничен. Фармацевтический работник лицо, которое имеет фармацевтическое образование, а медицинский работник — лицо, которое имеет медицинское образование. В профессиональном стандарте фармработника говорится, что он должен обладать знаниями, в том числе правил и порядка действий при замене лекарственных препаратов, назначенных медицинским работником».
Иначе говоря, в первую очередь фармацевтический работник исходит из диагноза, поставленного медработником, а дальше уже наступает его зона ответственности по поводу препаратов, присутствующих в ассортименте аптеки, уточнила эксперт.