Iyul oyi boshida Niderlandiya qirollik farmatsevtlari assotsiatsiyasi 2023 yilda dori-darmon tanqisligining rekord darajada yuqori boʼlishini kutayotganini aytdi. Gʼarb mamlakatlarida – АQSh va Kanadadan tortib Yevropa Ittifoqi davlatlarigacha – dori vositalarining, jumladan, hayotiy ahamiyatga ega boʼlgan dori vositalarining keskin tanqisligi kuzatilayotgani birinchi marta emas. Аsosiy muammo shundaki, tarkibiy qismlarning 80 dan 90 foizigacha va bir qator dori vositalari Xitoy va Hindistonda ishlab chiqariladi, bu Buyuk Britaniya, Kanada, АQSh va Yevropa Ittifoqi bozorlarini  qaram bo`lib qolishiga majbur qiladi.
Taʼminot zanjiri boshqaruvi platformasi 7bridges maʼlumotlariga koʼra, Britaniyada 5 milliondan ortiq odam oʼziga kerakli dorini sotib olish uchun bir nechta dorixonalarni aylanib chiqishga majbur.
Britaniyada hatto sogʼliqni saqlash xodimlari uchun Clinigen Direct UKplatformasi mavjud boʼlib, u nuqsonli dori-darmonlar roʼyxatini kuzatib boradi va bozorda mavjud boʼlgan alьternativlarni taklif qiladi. 2023 yil iyulь oyining boshiga kelib, yurak-qon tomir kasalliklari uchun 21 ta dori, diuretiklar, antibiotiklar va boshqalar roʼyxatga kiritilgan.
The BMJ jurnaliga koʼra,Britaniyada soʼnggi yillarda antibiotiklar, antidepressantlar, epilepsiyaga qarshi dorilar, neyroleptiklar, statinlar, ogʼiz kontratseptivlari va yalligʼlanishga qarshi dorilar bilan taʼminlash bilan bogʼliq muammolar mavjud. Britaniya farmatsevtlari Britaniya hukumatini shamollashga qarshi dori taqchilligida aybladilar.
Shimoliy Аmerikada ham xuddi shunday muammo. АQSh Senatining 2023 yil mart oyidagi hisobotiga koʼra, 2022 yil oxirida mamlakatda dori-darmon tanqisligi besh yillik eng yuqori darajaga yetdi va 300 ga yaqin dori vositalariga, jumladan, tuzli eritma va antibiotiklar kabi hayotni saqlaydigan dori vositalariga taʼsir koʼrsatdi. Senat maʼlumotlariga koʼra, 2021 yildan 2022 yilgacha АQShda dori-darmon tanqisligi qariyb 30 foizga oshdi, shu bilan birga, dori vositalarining mavjudligi bilan bogʼliq muammolar 18 oy, baʼzi dorilar uchun esa 15 yil davomida kuzatilgan.
Kanada ham dori taqchilligiga duch keldi. Sogʼliqni saqlash vazirligi maʼlumotlariga koʼra, qalqonsimon bez saratonini davolashda qoʼllaniladigan alьfa tirotropin va leykemiyani davolashda asparaginaza (ervinaz) yetishmaydi. Kanada farmatsevtlari assotsiatsiyasi maʼlumotlariga koʼra, mamlakat aholisining toʼrtdan bir qismi dori taqchilligiga duch keladi, har yili 2000 dan ortiq dori tanqisligi qayd etiladi.
Yevropa Ittifoqi farmatsevtika guruhi maʼlumotlariga koʼra, 2022 yilning soʼnggi choragida Yevropa Ittifoqiga aʼzo 29 ta davlatda, Turkiya va Shimoliy Makedoniya davlat dorixonalarida dori taqchilligi kuzatilganini, mamlakatlarning 3/4 qismida vaziyat oʼtgan yilga nisbatan yomonlashganini qayd etdi.
Mamlakatlarning toʼrtdan bir qismi 600 dan ortiq dori vositalari yetishmasligini, 20 foizi esa 200-300 nomdagi dori vositalari yetishmasligini qayd etadi. Masalan, Germaniya dorixonalarida 408 turdagi dori vositalarining tanqisligi qayd etilgan boʼlsa, Аvstriyada bu koʼrsatkich 600 donadan oshadi. Italiyada 3000 dan ortiq dori-darmonlarni fuqarolarga etib borish qiyin.
Shuningdek,Frantsiya va Shveytsariya ham dori taqchilligiga duch kelmoqda.
Yevrokomissiya vakillari Financial Timesʼga maʼlum qilishlaricha, Yevropa Ittifoqi «Xitoyga qaramlikni kamaytirish» uchun «farmatsevtika sanoatiga nisbatan tizimli siyosat» olib borishi kerak.
YeMА (Evropa Dorilar Аgentligi) 2023 yil may oyida Yevropa Ittifoqi mamlakatlarida dori taqchilligiga qarshi kurashishga qaratilgan yoʼriqnomani chiqardi. Tashkilot "sanoat milliy hokimiyat organlarini yaqinlashib kelayotgan tanqisliklar haqida xabardor qilish, uning oldini olish protokollarini ishlab chiqish, turli mamlakatlar boʼylab taʼminot zanjirlarini rivojlantirish va bozorning turli ishtirokchilari oʼrtasida yaqinroq aloqalarni oʼrnatish va maʼlumot almashishga" chaqiradi.

В начале июля Королевская ассоциация фармацевтов Нидерландов заявила, что в 2023 году ожидает рекордно высокий уровень дефицита лекарств. Это не первый случай за последний год, когда в западных странах – от США и Канады до государств ЕС – наблюдается острый дефицит препаратов, в том числе жизненно важных. Основной проблемой стало то, что от 80 до 90% компонентов и ряд лекарств производятся в Китае и Индии, что ставит рынки Британии, Канады, США и ЕС в зависимость от внешних игроков.
По данным платформы управления цепочками поставок 7bridges, в Британии более 5 млн человек вынуждены обходить несколько аптек, чтобы купить необходимый препарат.
В Британии даже создана платформа для медработников Clinigen Direct UK, которая отслеживает список дефектурных лекарств и предлагает альтернативы, имеющиеся на рынке. К началу июля 2023 года в списке насчитывался 21 препарат от сердечно-сосудистых заболеваний, диуретиков, антибиотиков и т. д.
А по данным журнала The BMJ, в Британии в последние годы возникли проблемы с поставками антибиотиков, антидепрессантов, противоэпилептических препаратов, нейролептиков, статинов, оральных контрацептивов и противовоспалительных средств. Ответственность за нехватку лекарств от простуды британские фармацевты возложили на правительство страны.
В Северной Америке те же проблемы. Согласно отчету Сената США от марта 2023 года, нехватка лекарств в стране в конце 2022 года достигла пятилетнего максимума и затронула почти 300 лекарственных препаратов, включая жизненно важные, например физиологические растворы и антибиотики. По данным Сената, с 2021 по 2022 год дефицит лекарств в США увеличился почти на 30%, при этом проблемы с доступностью медикаментов наблюдаются уже 18 месяцев, а по некоторым препаратам – 15 лет.
С нехваткой препаратов столкнулась и Канада. По данным Министерства здравоохранения, в стране ощущается нехватка тиротропина альфа, который используется для лечения рака щитовидной железы, и аспарагиназы (эрвиназа) для лечения лейкемии. По данным Канадской ассоциации фармацевтов, с нехваткой лекарств в стране сталкивается четверть населения, ежегодно поступает более 2000 сообщений о дефектуре препаратов.
По данным Фармацевтической группы Европейского союза, в последнем квартале 2022 года в 29 странах – членах ЕС, Турции и Северной Македонии наблюдался дефицит ЛП во внебольничных аптеках, в 3/4 стран отметили, что ситуация ухудшилась по сравнению с прошлым годом. Четверть стран сообщила о дефиците более 600 препаратов, а 20% говорят о дефиците 200-300 наименований. В немецких аптеках, например, зафиксирована нехватка 408 видов лекарств, а в Австрии этот показатель превышает 600 единиц. В Италии уже более 3000 препаратов труднодоступны для граждан.
Франция и Швейцария также сталкиваются с нехваткой лекарств.
Представители Еврокомиссии заявили Financial Times, что ЕС должен будет проводить «системную политику в отношении фармацевтической отрасли», чтобы «снизить зависимость от КНР».
EMA (Европейское агентство по лекарственным средствам) в мае 2023 года выпустило руководство, направленное на борьбу с дефицитом лекарств в странах ЕС. Организация призывает «отрасль информировать национальные компетентные органы о наступающем дефиците, разрабатывать протоколы по его предотвращению, развивать цепочки поставок через разные страны, а также установить более тесные контакты и наладить обмен информацией между различными участниками рынка».
Пока о конкретных решениях говорит только Франция. Страна намерена вложить €160 млн в локализацию производства лекарств, в частности, такие активные вещества, как морфин и амоксициллин. Всего на территории страны планируют выпускать около 50 жизненно важных медикаментов. Производство как минимум половины обещают локализовать и значительно нарастить уже в ближайшее время.