Allergik kasalliklar koʻrsatkichlari yuqori hududlarda ommaviy skrining tekshiruvlari oʻtkaziladi
“Allergik kasalliklarning oldini olish va davolash sifatini oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Prezident qarori  (PQ–371-son, 23.11.2023-y.) qabul qilindi
Qarorga koʻra, allergik kasalliklarning oldini olish tizimini yanada takomillashtirish maqsadida:
-tibbiyotning birlamchi boʻgʻinidan boshlab allergik kasalliklarning epidemiologik koʻrsatkichlari ustidan nazorat kuchaytiriladi va manzilli skrining tekshiruvlari joriy etiladi.
2024-yil 1-yanvardan allergik va immunologik kasalliklarga chalingan “Ijtimoiy himoya yagona reestri”da boʻlgan bemorlarni ingalyatsion glyukokortikosteroid dori vositalari bilan bepul taʼminlash tizimi yoʻlga qoʻyiladi.
2024-yildan:
- allergik kasalliklar (shu jumladan mavsumiy allergiya) koʻrsatkichlari yuqori hududlarda yiliga kamida bir marta ommaviy va selektiv skrining tekshiruvlari oʻtkaziladi;
- hududlarda allergologiya va klinik immunologiya yoʻnalishida yuqori texnologik tashxislash va davolash amaliyotlari turlari bosqichma-bosqich 10 turdan 20 turgacha oshiriladi.
2024-yil 1-yanvardan Respublika ilmiy-ixtisoslashtirilgan allergologiya markazi Respublika ixtisoslashtirilgan allergologiya va klinik immunologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi etib qayta tashkil qilinadi.
Toshkent shahri aholisi uchun allergik kasalliklar boʻyicha ixtisoslashtirilgan va shoshilinch tibbiy yordam Markaz tomonidan koʻrsatiladi.
2024-yildan quyidagilarni nazarda tutuvchi tizim joriy qilinadi:
- allergik kasalliklar keltirib chiqaruvchi aeroallergenlar tarkibi va mavsumiy tarqalish koʻlami hududlar kesimida oʻrganilib, uning natijalari Xalqaro molekulyar allergologiya markazi tomonidan Gidrometeorologiya xizmati agentligiga muntazam taqdim etib boriladi;
- aeroallergenlar tarkibi va mavsumiy tarqalish koʻlami toʻgʻrisidagi maʼlumotlar atrof tabiiy muhit ifloslanishiga oid maʼlumotlar bilan birgalikda tegishli veb-sayt va boshqa manbalar orqali eʼlon qilib boriladi.

Принято постановление президента «О мерах по повышению качества профилактики и лечения аллергических заболеваний» (№ ПП-371 от 23.11.2023 года).
В целях дальнейшего совершенствования системы профилактики аллергических заболеваний, в том числе предусмотрено:
С 2024 года:
будут проводиться массовые и селективные скрининговые обследования на территориях с высокими показателями аллергических заболеваний (включая сезонную аллергию) не реже одного раза в год;
поэтапное увеличение с 10 до 20 видов высокотехнологичной диагностики и лечения по направлению аллергологии и клинической иммунологии в регионах.
С 2024 года будет введена система, предусматривающая:
проведение изучения состава и масштаба сезонного распространения аэроаллергенов, вызывающих аллергические заболевания, в разрезе регионов, регулярное представление его результатов Международным центром молекулярной аллергологии Агентству гидрометеорологической службы;
размещение на соответствующем веб-сайте и информирование посредством других источников о данных по составу и масштабу сезонного распространения аэроаллергенов вместе со сведениями о загрязнении окружающей природной среды.
До 1 апреля 2024 года будет создан и введен в практику электронный реестр больных, страдающих аллергическими заболеваниями.