Jahon ilm-fanida erishilayotgan yutuqlarni oʼrganish, toʼplangan tajribalarni oʼzlashtirishda chet tillarini bilish juda muhim. Shu boisdan bugun yurtimiz oliy oʼquv yurtlarida tahsil olayotgan talabalar oldiga xorij tillarini mukammal bilish talabi qoʼyilmoqda.
Аyni paytda mamlakatimizdagi mavjud 11 ta tibbiyot oliy taʼlim muassasasida tahsil oluvchi talabalar orasidan 7,5 va undan yuqori boʼlgan ingliz tili IELTS sertifikatiga hamda nemis va frantsuz tilini bilish darajasini belgilovchi S1 darajadagi xalqaro tan olingan sertifikatga ega boʼlgan talabalar koʼp.
Tabiiyki, ularda dunyoning yuqori reytingida turgan universitetlarga grantni qoʼlga kiritish imkoniyati juda katta.
Shu bois Sogʼliqni saqlash vaziri Аmrillo Inoyatov tizim faollari ishtirokida oʼtgan yigʼilishda amaldagi tartibga oʼzgartirish kiritish hamda bunday iqtidorli va izlanuvchan talabalarga vazir stipendiyasini toʼlab borish tizimi joriy etilishini maʼlum qildi.
— Аgar buni amaliyotga tatbiq etsak, chet tillariga qiziquvchi qolgan talabalar ham ularga ergashib, huddi shunday yuqori natijalarga erishishga intiladi, — dedi А. Inoyatov. — Buning uchun tibbiyot oliygohlari rektorlari iqtidorli talabalarga alohida eʼtibor qaratishi, har bir kafedra oʼqituvchisi ilm yoʼlini tanlagan boʼlajak yosh mutaxassislarni yaqindan qoʼllab-quvvatlashi zarur.
Qayd etilishicha, mazkur yangilikni joriy qilish boʼyicha yaqinda huquqiy asoslar ishlab chiqilishi koʼzda tutilgan.

​Минздрав: студентам медицинских вузов, имеющим сертификат IELTS, будет выплачиваться стипендия министра
Знание иностранных языков имеет важное значение в изучении достижений мировой науки, освоении накопленного международного опыта. Именно поэтому сегодня от студентов, обучающихся в высших учебных заведениях нашей страны, требуется в совершенстве владеть иностранными языками.
На сегодняшний день среди учащихся действующих в стране 11 высших медицинских учебных заведений немало студентов, имеющих сертификат IELTS с результатом 7,5 баллов и выше, а также международный сертификат, подтверждающий владение немецким или французским языками на уровне C1.
Естественно, у них есть большие шансы получить грант в университетах, занимающих высокие позиции в мировых рейтингах.
Министр здравоохранения Амрилло Иноятов на заседании с участием активистов сферы сообщил о внесении изменений в действующий порядок и внедрении системы выплаты стипендии министра для таких одаренных студентов.
Учреждение этой стипендии станет мотивацией для других студентов, которые также будут стремиться добиваться таких высоких результатов, — сказал А. Иноятов. — При этом необходимо, чтобы ректоры медицинских вузов уделяли особое внимание одаренным студентам, а преподаватели каждой кафедры оказывали поддержку будущим молодым специалистам.