Oʻzbekiston-Qozogʻiston chegarasida dori kontrabandasi uchun foydalanilgan 310 metrli noqonuniy tunnel aniqlandi
Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan Chegara qoʻshinlari va “Toshkent-Aero” IBK harbiy xizmatchilari bilan hamkorlikda oʻtkazilgan tezkor tadbirda, Hindistondan Qozogʻiston orqali mamlakatimizga katta miqdordagi, sifati kafolatlanmagan dori vositalarini noqonuniy olib kelish bilan shugʻullangan transchegaraviy jinoiy guruh faoliyati fosh etildi.
Xususan, jinoiy guruh tomonidan navbatdagi dori vositalari “Dehli-Toshkent-Olmaota” aviayoʻnalishi orqali tranzit tarzda “Olmaota” xalqaro aeroportiga olib kelinib, Qozogʻistonning Turkiston viloyati Sariyogʻoch tumani “Doʻstlik” aholi yashash punktiga yetkazilgan va yashirin yerosti yoʻli orqali Toshkent viloyatining Toshkent tumani “Oʻrikzor” MFY hududiga oʻtkazilgan.
Tezkor tadbir davomida jinoiy guruh aʼzolaridan jami 1 mlrd. 94 mln. 342 ming soʻmlik, Hindistonda ishlab chiqarilgan Albumin, Remdesivir, Meropenem kabi jami 107 nomdagi 17048 dona dori vositalari ashyoviy dalil sifatida rasmiylashtirib olindi.
Taʼkidlash lozimki, 1975-y.t. fuqaroning Toshkent tumani “Oʻrikzor” MFYdagi uyini Qozogʻistonning Sariyogʻoch tumani “Doʻstlik” aholi yashash punkti bilan bogʻlovchi yerosti yoʻlining uzunligi 310 metrni tashkil etadi.
Yerosti yoʻli havo ventilyatsiyasi, yoritish tizimi, yuklarni tashishga moʻljallangan aravalar va arqonlar bilan jihozlangan.
Hozirda holat yuzasidan jinoiy guruh aʼzolariga nisbatan Jinoyat Kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishi qoʻzgʻatilib, qamoq ehtiyot chorasi qoʻllanilgan.

Принадлежащий контрабандистам подземный тоннель протяженностью 310 метров обнаружен на узбекско-казахстанской границе. Об этом сообщает Служба государственной безопасности (СГБ).
Сотрудники СГБ совместно с Погранслужбой и работниками спецализированного таможенного комплекса «Ташкент-Аэро» раскрыли деятельность трансграничной преступной группы, которая занималась незаконным ввозом в Узбекистан лекарственных средств негарантированного качества из Индии через Казахстан.
Отмечается, что рейсом «Дели – Ташкент – Алматы» была доставлена партия лекарств, после чего ее перевезли по тоннелю из Сарыагашского района Туркестанской области Казахстана в Ташкентский район Ташкентской области.
Правоохранители изъяли у членов преступной группы в качестве вещественных доказательств 17 048 препаратов 107 наименований, в том числе Альбумин, Ремдесивир, Меропенем, произведенные в Индии.
Тоннель протяженностью 310 метров оборудован системой вентиляции, контрабандисты использовали тележки для транспортировки грузов.
Ввозбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса, в отношении подозреваемых применена мера пресечения в виде заключения под стражу.