Johnson & Johnson (J&J) farmatsevtika kompaniyasi AQSh oziq-ovqat va farmatsevtika idorasi (FDA) qon saratoni bilan ogʼrigan bemorlarni davolash uchun antitelaga asoslangan preparatini tasdiqlaganini eʼlon qildi, deb yozadi Reuters.
FDA qarori bemorlarning 73,6 foizi saratonni qisman yoki toʼliq bartaraf etishga erishganini koʼrsatadigan oʼrta bosqichdagi tadqiqot maʼlumotlariga asoslanadi. Taʼkidlash joizki, agentlik dori yorligʼiga agressiv immunitet reaktsiyasi yoki sitokinlarni ajratish sindromi, shuningdek, nevrologik toksiklikni paydo boʼlish xavfini koʼrsatadigan eng qatʼiy xavfsizlik ogohlantirishini qoʼyishni talab qildi.
Talvey (talketamab) preparati kamida toʼrtta oldingi davolash kurslarini olgan (haftada bir marta teri ostiga yuborilgan) qayta koʼp mieloma bilan ogʼrigan bemorlar uchun davolash sifatida tasdiqlandi. Ushbu vosita saraton va immun hujayralarini birlashtirish uchun moʼljallangan bispetsifik antilalar sinfiga tegishli boʼlib, shunda organizmning immun tizimi oʼsimtani yoʼq qilishi mumkin.
Koʼp mieloma - bu suyak iligida boshlanadigan va oxir-oqibat normal qon hujayralari ishlab chiqarishga xalaqit beradigan saraton shaklidir. Ushbu tashxis uchun mavjud boʼlgan boshqa davolash usullari J&J kolmpaniyasining Carvykti va Bristol-Myers Squibbning Abecma dori vositalarini oʼz ichiga oladi, ularning ikkalasi ham CAR-T- terapiya sinfiga kiradi.

Фармкомпания Johnson & Johnson (J&J) сообщила, что Управление по санитарному надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов (FDA) США в ускоренном режиме одобрило ее препарат на основе антител для лечения пациентов с трудноизлечимым видом рака крови, пишет Reuters.
Решение FDA основано на данных исследования, проведенного на средней стадии, которое показало, что у 73,6% пациентов удалось добиться частичного или полного исчезновения рака. Примечательно, что агентство потребовало поместить на этикетку препарата самое строгое предупреждение о безопасности, указывающее на риск развития агрессивного иммунного ответа или синдрома выброса цитокинов, а также неврологической токсичности.
Препарат Talvey (талькетамаб) одобрен в качестве метода лечения пациентов с рецидивом множественной миеломы, которые получили не менее четырех предыдущих линий лечения (вводится подкожно раз в неделю). Средство относится к классу биспецифических антител, предназначенных для объединения раковых и иммунных клеток, чтобы иммунная система организма могла уничтожить опухоль.
Множественная миелома – форма рака, которая зарождается в костном мозге и в конечном итоге нарушает выработку нормальных клеток крови. Другие доступные варианты лечения при таком диагнозе включают препараты Carvykti компании J&J и Abecma от Bristol-Myers Squibb, которые относятся к классу CAR-T-терапии.