Hindiston propilenglikoldan foydalanishni taqiqladi
Ushbu modda Marion Biotech kompaniyasining taʼminotchisi tomonidan yetkazilgan. Hindiston hukumati farmatsevtika kompaniyalariga propilenglikol (PG) moddasidan foydalanishni taqiqladi. Ushbu modda Marion Biotech kompaniyasining yoʼtalga qarshi siroplari uchun ingredient yetkazib bergan kompaniya bilan bogʼliq.
Reuters xabariga koʼra, hukumat Dehli shahrida joylashgan taʼminot kompaniyasining PG moddasidan foydalanishni toʼxtatishni buyurgan.
Hindistonning giyohvand moddalari ustidan nazorat qiluvchi departamenti (DCGI) xatiga koʼra, Dehli shahrida joylashgan Maya Chemtech kompaniyasi PG moddasining asosiy taʼminotchisi boʼlgan. U Marion Biotech kompaniyasiga etilenglikol (EG) va dietilenglikol (DEG) ham yetkazib bergan edi.
Xabarda nega PG moddasidan foydalanish taqiqlangani haqida maʼlumot yoʼq.
Eslatib oʼtamiz, 2022 yil dekabr oyida Oʼzbekistonda Marion Biotech kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilgan «Dok-1 MАKS» yoʼtalga qarshi siropidan oʼnlab bolalar vafot etgan edi. Shundan soʼng, Marion Biotech kompaniyasi zavodida ishlab chiqarish jarayoni toʼxtatildi.
Oʼzbekiston Sogʼliqni saqlash vazirligiga koʼra, dori vositalari tarkibida propilenglikol oʼrniga yoki u bilan birga etilenglikol (EG) va dietilenglikol (DEG) moddalari aniqlangan. Ushbu moddalar oʼta zaharli boʼlib, sanoatda suyultiruvchi vosita sifatida ishlatiladi.
JSST ushbu moddalar oz miqdorda qabul qilinganda ham oʼlimga olib kelishi mumkinligidan ogohlantirdi va hech qachon dori vositalarida ishlatilmasligi lozimligini taʼkidladi.

Правительство Индии запретило фармацевтическим компаниям использовать пропиленгликоль (ПГ). Это вещество связано с компанией, поставлявшей ингредиенты для сиропов от кашля от компании Marion Biotech.
Агентство Reuters сообщает, что правительство приказало прекратить использование ПГ от компании-поставщика из Дели.
Согласно письму Департамента по контролю за наркотиками Индии (DCGI), компания Maya Chemtech, которая находится в городе Дели, была основным поставщиком ПГ. Компания также поставляла этиленгликоль (ЭГ) и диэтиленгликоль (ДЭГ) в компанию Marion Biotech.
В сообщении не говорится о причине запрета на использование ПГ.
Напомним, что в декабре 2022 года в Узбекистане десятки детей умерли от сиропа от кашля «Док-1 МАКС» производства компании Marion Biotech. После этого производственный процесс на заводе компании Marion Biotech был остановлен.
По данным Министерства здравоохранения Республики Узбекистан, в составе лекарственных средств вместо пропиленгликоля или вместе с ним обнаружены вещества этиленгликоль (ЭГ) и диэтиленгликоль (ДЭГ). Эти вещества высокотоксичны и используются в промышленности как разбавители.
ВОЗ предупредила, что эти вещества могут вызвать смерть даже при употреблении в небольших количествах и отметила, что его нельзя использовать в составе лекарственных средств.
3 марта полиция Индии арестовала 3 высокопоставленных сотрудников фармацевтической компании Marion Biotech.