Insultdan ko‘proq o‘rta yoshli odamlar vafot etmoqda: mutaxassislar buning uchta sababni keltirdi
Kasalliklarni nazorat qilish va oldini olish markazlarining (CDC) yangi hisobotiga ko‘ra, so‘nggi yillarda 45 yoshdan 64 yoshgacha bo‘lgan odamlar orasida insultdan vafot etish holatlari ko‘paygan. Bu miyaga keladigan qon oqimi bloklanganda yoki to‘satdan miyada qon ketishi sodir bo‘lganda paydo bo‘ladi. Shoshilinch tibbiy aralashuvsiz bu miyaning jiddiy shikastlanishi, nogironlik yoki hatto o‘limga olib kelishi mumkin, deb yozadi Aol.
2002 yildan 2012 yilgacha insulьtdan oʼlim soni pasayganidan soʼng, 2012 yildan 1019 yilgacha oʼrta yoshlilar orasida insulьtdan oʼlim darajasi 7 foizga, 2021 yilga kelib yana 12 foizga oshgan. 2022 yilga kelib insulьtdan oʼlim darajasi erkaklarda biroz (2 foizga) pasaygan boʼlsada ayollar oʼrtasida "sezilarli darajada oʼzgarmagan".
CDC hisobotida insultdan o‘limning sabablari ko‘rsatilmagan. Biroq, ekspertlarning ta’kidlashicha, buning bir nechta sabablari bo‘lishi mumkin.
1-sabab: insult uchun xavf omillari, ayniqsa yuqori qon bosimi
O‘rta yoshli odamlarda diabet, semizlik va giperlipidemiya (yuqori xolesterin ) kabi kasalliklar ko‘paygan. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, bularning barchasi, shuningdek, spirtli ichimliklarni iste’mol qilish, noto‘g‘ri ovqatlanish va jismoniy faollikning yetishmasligi kabi yomon odatlar insult uchun odatiy xavf omillaridir.
“Ushbu xavf omillari vaqt o‘tishi bilan aterosklerozga olib keladi, bu keksa bemorlarda insultning keng tarqalgan sababidir. Biroq, biz yosh bemorlarda ham insultga olib keladigan ushbu xavf omillarining ko‘payganini kuzatdik ", dedi Northwestern Medicine ning Kompleks insult markazining tibbiy direktori Fan Kaprio. Uning so‘zlariga ko‘ra, xavf omillarining ko‘payishi og‘ir insultlar sonining ortishi, bu o‘z navbatida o‘lim va kasallanishning oshishiga olib keladi.
Insult sonining ko‘payishiga ta’sir qiluvchi eng muhim xavf omillaridan biri gipertoniya yoki yuqori qon bosimi.
"Insult uchun eng jiddiy xavf omili bo‘lgan gipertoniya o‘rta yoshli odamlarda tobora keng tarqalmoqda", dedi CDCning yurak va qon tomir kasalliklarini oldini olish bo‘limidan Adam Vogan. - Gipertoniya bilan og‘rigan o‘rta yoshlilarning yarmidan ko‘pi "nazorat qilinmagan gipertoniya" ga ega, ya’ni ular yuqori qon bosimini davolashmaydi, dedi u.
2-sabab: shifokorga tashrif buyurishning kechikishi
Voganning fikricha, ijtimoiy-iqtisodiy tengsizlik ham rol o‘ynaydi. "Ushbu yosh guruhidagi ko‘p odamlar tibbiy xizmatdan foydalanish imkoniyati cheklangan bo‘lishi mumkin. Bu tashxis qo‘yish va umumiy davolanishdagi kechikishlarga olib keladi ", deb tushuntirdi u.
Hatto COVID-19 ham insult o‘sishga hissa qo‘shgan bo‘lishi mumkin: insultdan o‘lim darajasi pandemiyaning dastlabki yillarida 12% ga oshgan. Ya’ni, odamlar muhim xavf omillarini aniqlash mumkin bo‘lgan vaziyatda shifokorga borish va profilaktik tekshiruvlarni o‘tkazib yuborgan bo‘lishi mumkin. Biroq, pandemiya boshida insultdan vafot etish ko‘paygan bo‘lsa-da, tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, COVIDdan oldin ham bu ko‘tarilgan.
3-sabab: insult belgilarini bilmaslik
Insult "keksa odamning kasalligi" degan noto‘g‘ri qarash mavjud. O‘rta yoshli odam insult belgilarini boshdan kechirishni boshlaganda, ularga e’tibor bermaslik tibbiy yordamning kechiktirilishiga sabab bo‘lishi mumkin.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, barcha yoshdagi odamlar insultning asosiy belgilarini bilishlari juda muhim. Ular orasida:
- to‘satdan zaiflik yoki bosh aylanishi;
- to‘satdan uyqusizlik, ayniqsa tananing bir tomonida;
- to‘satdan nutqda yoki nutqni tushunishda muammolar;
- to‘satdan kuchli bosh og‘rig‘i.
Agar ushbu alomatlarni sezsangiz, zudlik bilan tez yordamga qo‘ng‘iroq qiling. O‘z vaqtida davolash nafaqat hayotni saqlab qoladi, balki insult tufayli miya shikastlanishi ehtimolini ham kamaytiradi.

Согласно свежему отчету Центров по контролю и профилактике заболеваний (CDC), в последние годы все больше людей в возрасте от 45 до 64 лет умирает от инсульта. Он возникает, когда блокируется приток крови к мозгу или происходит внезапное кровоизлияние в мозг. Без немедленного врачебного вмешательства это может привести к серьезным повреждениям мозга, инвалидности или даже смерти, пишет Aol.
После снижения, наблюдаемого с 2002-го по 2012 год, показатели смертности от инсульта среди взрослых среднего возраста выросли на 7% в период с 2012-го по 2019-й, а затем еще на 12% — к 2021 году. К 2022-му показатель смертности от инсульта немного снизился (на 2%) у мужчин и «существенно не изменился» у женщин.
Такие сопутствующие заболевания, как диабет, ожирение и гиперлипидемия (известная как высокий уровень холестерина), возросли среди людей среднего возраста. Все это, как и вредные привычки — употребление алкоголя, нездоровое питание и отсутствие физической активности, — типичные факторы риска инсульта, говорят эксперты.
«Эти факторы риска со временем приводят к атеросклерозу, который является частой причиной инсульта у пожилых пациентов. Однако мы наблюдали увеличение этих факторов риска, приводящих к инсульту, у более молодых пациентов», — сказал доктор Фан Каприо, сосудистый невролог и медицинский директор Комплексного центра инсульта в Northwestern Medicine.
По его словам, увеличение факторов риска чревато увеличением количества тяжелых инсультов, что, в свою очередь, приводит к более высокой смертности и заболеваемости.
Одним из наиболее существенных факторов риска, влияющий на увеличение количества инсультов, является гипертония, или высокое кровяное давление.
«Гипертония — наиболее серьезный фактор риска инсульта – все чаще встречается у людей среднего возраста», — заметил Адам Воган из отдела по профилактике заболеваний сердца и инсульта CDC. По его словам, более половины взрослых среднего возраста с гипертонией имеют «неконтролируемую гипертонию» — то есть они не лечат высокое кровяное давление, или оно совсем не поддается лечению.
Доктор Мона Бахоут, медицинский директор отделения спасения мозга в Медицинском центре Джонса Хопкинса, уточнил, что высокое кровяное давление может быть чрезвычайно опасным, потому что оно «бесшумное».
«Вы можете не чувствовать, что у вас высокое кровяное давление, пока не станет слишком поздно», — подчеркнула она.
Воган убеждена, что социально-экономическое неравенство тоже играет свою роль.
«Многие люди в этой возрастной группе могут иметь ограниченный доступ к медицинской помощи, что приводит к недиагностированным или неконтролируемым факторам риска и задержке лечения в целом», — пояснила она.
Возможно даже, что COVID-19 поспособствовал росту: показатели смертности от инсульта резко возросли на 12% в первые годы пандемии. То есть люди, возможно, пропускали приемы у врачей и профилактические осмотры, которые могли бы выявить некоторые из важных факторов риска. Тем не менее, Бахоут говорит, что хотя смертность от инсульта увеличилась в начале пандемии, исследование показывает, что показатели росли еще до появления COVID.
Инсульт можно ошибочно рассматривать как «заболевание пожилых людей». Поэтому, считает Каприо, когда у человека среднего возраста начинают проявляться симптомы инсульта, они могут быть проигнорированы, а медицинская помощь отложена до тех пор, пока не окажется слишком поздно.
Эксперты говорят, что крайне важно, чтобы люди всех возрастов распознавали явные признаки инсульта. В их числе:
Если вы заметили эти симптомы, немедленно звоните по номеру 911. Быстрое лечение не только спасет жизнь, но и снизит вероятность повреждения мозга, вызванного инсультом, а также предотвратит повторный инсульт.