Bugun,  30 mart kuni Milliy matbuot markazida ayni shu mavzuda matbuot anjumani oʼtkazildi.
Bugungi kunda Oʼzbekiston farmatsevtika bozorida dori vositalarining ulgurji realizatsiyasi bilan shugʼullanuvchi korxonalar soni 616 tani tashkil etadi. Аna shulardan biri “Dori-Darmon” aksiyadorlik kompaniyasidir.
Ulgurji va chakana savdo bilan shugʼullanuvchi kompaniya tizimida 2000 ga yaqin ijtimoiy dorixona va dorixona shoxobchalari  faoliyat yuritadi. Ushbu dorixonalarning 1260 tasi yoki 63 foizi qishloq hududlarida joylashgan. Shuningdek, maxsus jihozlangan avtomobillarda 107 ta koʼchma dorixona  tashkil etilgan boʼlib,  bu koʼchma dorixonalar mahalliy hokimiyatlar bilan kelishilgan jadval asosida respublikamizning chekka va dorixona mavjud boʼlmagan hududlaridagi aholiga kerakli dori vositalari va tibbiy buyumlarni yetkazib beradi.
Kompaniya va uning hududiy boʼlinmalari turli tizimdagi davolash-profilaktika muassasalarining asosiy taʼminotchisi hisoblanadi. Xususan, 2022 yil davomida:
- sogʼliqni saqlash vazirligiga qarashli davolash profilaktika muassasalariga  – 246.2 mlrd. soʼmlik;,
- boshqa davolash profilaktika muassasalariga – 22.0 mlrd.soʼmlik;
- xususiy sektorga – 30.0 mlrd.soʼmlik;
- harbiy davolash muassasalariga – 11.4 mlrd. soʼmlik;
- QVP va QOPlarga – 84.4 mlrd. soʼmlik dori vositalari va tibbiyot buyumlari yetkazildi.
Kompaniya 130 dan ortiq mahalliy va chet ellik yetakchi ishlab chiqaruvchi korxonalar bilan hamkorlik qilib kelmoqda. Mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qoʼllab-quvvatlashga alohida eʼtibor qaratiladi. Xususan, 2022 yilda  46,0 mlrd. soʼmlik  mahalliy ishlab chiqaruvchi korxonalar farmatsevtik mahsulotlari xarid qilingan.
Xorijiy taʼminotchilardan 2022 yilda 11 mln. АQSh dollari yoki 129 mlrd.soʼm miqdorida  import mahsulot xarid qilingan.
Kompaniya tomonidan Davlat buyurtmasi asosida xorijlik hamkorlar bilan shartnomalar imzolagan holda 2022 yilda 2 347 000  doza grippga qarshi vaktsinalar olib kelingan boʼlib, bu vaktsinalar bolalar, oʼqituvchilar hamda shifokorlar bepul emlanishi uchun Oʼzbekiston Respublikasi sanitariya-epidemiologiya osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmatiga yetkazib berildi. Shuningdek, aholi ehtiyojini qondirish maqsadida dorixonalar orqali chakana realizatsiya qilindi.  Bundan tashqari, 2022 yilda  955 145  flakon  insulin kirim  qilingan.
Oʼzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2013 yil 22 iyuldagi  “Shaxslarning ayrim toifalarini imtiyozli asosda dori vositalari bilan taʼminlash tartibini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi 204-son Qarori bilan ambulatoriyada davolanishda dori vositalari bilan imtiyozli taʼminlanish huquqiga ega boʼlgan shaxslarning 13 toifasi roʼyxati tasdiqlangan. Ularni dori vositalari va tibbiy buyumlari bilan taʼminlash uchun sarflanadigan xarajatlar davlat tomonidan qoplanishi belgilangan. Ushbu toifaga kiruvchi bemorlarga Kompaniya tizimidagi dorixonalar orqali 2022 yilda 523915 ta retsept asosida  27,1 mlrd. soʼmlik  dori vositasi va tibbiyot buyumlari bepul berildi.
Kompaniyaning umumiy tovar aylanmasi 2022 yil yakunlari boʼyicha 707.7 mlrd. soʼmni, shundan ulgurji tovar aylanmasi  455,4 mlrd. soʼmni, chakana tovar aylanmasi  252,3 mlrd. soʼmni tashkil etdi.
2016-2022 yillar davomida 10,6  mlrd. soʼmlik dori-darmonlar, tibbiyot buyumlari va gigiena vositalari ruhiy kasalliklar, narkologiya, onkologiya dispanserlari, oilaviy poliklinikalar, Nogironlar jamiyati, “Nuroniy”, “Sogʼlom avlod uchun” va boshqa bir qator jamoat fondlari hamda tashkilotlarga xayriya yordami sifatida yetkazib berilgan.
2022 yil davomida jismoniy va yuridik shaxslardan Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining virtual qabulxonasi, kompaniyaning veb-sayti, shuningdek, yozma shaklda va ishonch telefonlari orqali jami 213 ta murojaat kelib tushdi. Murojaatlarning barchasi Oʼzbekiston Respublikasining “Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari toʼgʼrisida”gi Qonuni talablariga qatʼiy rioya etilgan holda tegishli mutaxassislar tomonidan oʼrganilib, ijobiy hal etilgan holda, asosli javob qaytarildi.
Kompaniyada 2021 yil sentyabrь oyidan boshqaruv raisiga toʼgʼridan-toʼgʼri boʼysunadigan “Komplaens-nazorat” xizmati oʼz faoliyatini olib bormoqda.
Kompaniya tomonidan tizimda korruptsiyaga qarshi kurashish darajasini oshirish maqsadida Markaziy dorixona, “Аndijon Dori-Darmon” АJ, “Namangan Dori-Darmon”АJ, “Sirdaryo Dori-Darmon” MChJ xodimlari va dorixona mudirlari ishtirokidagi davra suhbatlari hamda yigʼilishlar oʼtkazildi. Videoselektor shaklida oʼtkazilgan yigʼilishlarda  va targʼibot tadbirlarida xodimlar oʼrtasida korruptsiyaning oldini olish, korruptsiyaviy huquqbuzarliklarni oʼz vaqtida aniqlash va korruptsiyaviy huquqbuzarliklarni sodir etganlik uchun javobgarlikning muqarrarligi yuzasidan tushuntirish ishlari olib borildi.
2022 yil davomida Kompaniyaning korporativ boshqaruv tizimi samarali yoʼlga qoʼyilib, oʼtgan davrda 1 ta aksiyadorlar umumiy yigʼilishi, 11 ta Kuzatuv kengashi majlisi va 74 ta boshqaruv yigʼilishi oʼtkazildi.
Bugungi kunda “Dori-Darmon” aksiyadorlik kompaniyasi oʼz faoliyatining eng muhim pallasida turibdi: Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 15 avgustdagi “Davlat ishtirokidagi yirik korxonalar aksiyalarini fond birjasida birlamchi va ikkilamchi ommaviy joylashtirish toʼgʼrisida”gi 446-sonli qaroriga muvofiq, “Dori-Darmon” АK ustav kapitalidagi kompaniya depo hisobvaragʼida joylashtirilmagan 34,9 foiz va davlatga tegishli 16,1 foiz aksiyalar paketini yaxlit holda 51 foiz miqdorida bitta lot sifatida savdoga chiqarilishi belgilangan.
Mazkur qaror ijrosini taʼminlash maqsadida kompaniya nomidan
joylashtirilmagan aksiyalar paketini sotish boʼyicha Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga ishonchnomalar berildi (22.09.2022 yil 11-13/1038-son va 30.12.2022 yil 11-13/1438).
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan jalb etilgan “Portfolio Investments va Gemstone Capital” konsortsiumi (professional konsultant) hamda xalqaro nufuzga ega “Price waterhouse cooper (PwC)” professional baholovchi kompaniyalari bilan birgalikda kompaniyaning sotilishi belgilangan 51 foiz aktsiyalar ulushining bozor qiymatini hamda ushbu aktsiyalarni sotib olishga qiziqish bildirgan potentsial investorlarni aniqlash boʼyicha ishlar davom ettirilmoqda.

Итоги деятельности акционерной компании "Дори-Дармон" за 2022 год
Сегодня, 30 марта 2023 года в Национальном пресс-центре состоялась пресс-конференция, посвященная этой теме.
На сегодняшний день на фармацевтическом рынке Узбекистана функционируют 616 предприятий, занимающиеся оптовой реализацией лекарственных средств. В их число входит и акционерная компания «Дори-Дармон».
В системе компании работает около 2000 социальных аптек и аптечных филиалов, осуществляющих оптовую и розничную торговлю. 1260 из этих аптек (63%) расположены в сельской местности. Также на специально оборудованном автотранспорте организовано 107 передвижных аптек, которые доставляют необходимые лекарства и предметы медицинского назначения жителям отдаленных районов нашей республики по графику, согласованному с местными органами власти.
Компания и ее региональные подразделения являются основными поставщиками лечебно-профилактических учреждений. В частности, в течение 2022 года лекарства и изделия медицинского назначения доставлены:-  в лечебно-профилактические учреждения при Министерстве здравоохранения РУз. на сумму 246,2 млрд. сум;- в другие лечебно-профилактическим учреждения - 22,0 млрд.сум;- в частный сектор - 30,0 млрд.сум;- в военные лечебные учреждения - 11,4 млрд. сум;- в СВП и ССП - 84,4 млрд. сум.
Компания сотрудничает с более чем 130 отечественными и зарубежными ведущими производственными предприятиями. Особое внимание уделяется поддержке местных производителей. В частности, в 2022 году компанией закуплена фармацевтическая продукция у местных производственных предприятий на сумму 46,0 млрд. сум. Также от иностранных поставщиков в 2022 году закуплено импортной продукции на сумму 11 миллионов долларов США или 129 млрд. сум.
АК «Дори-Дармон», на основе Государственного заказа закупил в 2022 году 2 347 000 доз вакцин против гриппа. Они были доставлены в Службу санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Республики Узбекистан для проведения бесплатной вакцинации детей, учителей и врачей. Также, в целях удовлетворения потребностей населения, осуществлялась розничная торговля через аптеки. Кроме того, в 2022 году было закуплено 955 145 флаконов инсулина. Пациентам, входящим в 13 категорий лиц, имеющим право на бесплатное обеспечение лекарствами при амбулаторном лечении, согласно Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 июля 2013 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию порядка обеспечения лекарственными средствами отдельных категорий лиц на льготной основе», через аптеки в системе Компании в 2022 году на основе 523915 рецептов бесплатно выделено лекарственных средств и изделий медицинского назначения на сумму 27,1 млрд сумов.
За 2022 год общий товарооборот в системе АК «Дори-Дармон» составил 707,7 млрд. сумов, где оптовый товарооборот составил 455,4 млрд и розничный 252,3 млрд. сумов соответственно.
В период с 2016 по 2022 гг. в психиатрические, наркологические, онкологические диспансеры, семейные поликлиники, Общества инвалидов, «Нуроний», «Соглом авлод учун» и ряд других общественных фондов и организаций в качестве благотворительной помощи были доставлены медикаменты, изделия медицинского назначения и средства гигиены на сумму 10,6 млрд сум.
В течение 2022 года через виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан, сайт компании, а также в письменной форме и по горячей линии поступило 213 обращений от физических и юридических лиц. Все обращения были изучены соответствующими специалистами в строгом соответствии с требованиями Закона Республики Узбекистан «Об обращениях физических и юридических лиц». По всем обращениям приняты положительные решения и направлены ответы.
С сентября 2021 года в компании действует служба «Комплаенс-контроль», которая подчиняется непосредственно председателю правления. В целях повышения уровня борьбы с коррупцией, компанией были проведены круглые столы и встречи с участием сотрудников и руководителей Центральной аптеки, АО «Андижон Дори-Дармон», АО «Наманган Дори-Дармон», ООО "Сырдарё Дори-Дармон". На встречах, проводимых в форме видео-селекторов и пропагандистских мероприятий, работники получили информацию о предупреждении коррупции, своевременном выявлении коррупционных правонарушений и неотвратимости ответственности за совершение данного вида правонарушения.
В течение 2022 года в Компании эффективно выстроена система корпоративного управления. За прошедший период проведено одно общее собрание акционеров, 11 заседаний Наблюдательного совета и более 70 собраний правления.
На данный момент, АК «Дори-Дармон» находится на важном этапе своей деятельности – начат процесс приватизации государственной доли компании Агентством по управлению государственными активами.  Согласно Постановлению Кабинета Министров от 15 августа 2022 года «О первичном и вторичном публичном размещении акций крупных предприятий с государственным участием на фондовой бирже», 34,9% уставного капитала, не размещенного в счете депо, и 16,1% государственных акций выставлены на продажу как единый лот в размере 51%.
В целях обеспечения выполнения данного постановления, от имени компании выданы доверенности Агентству по управлению государственными активами на продажу пакета неразмещенных акций (22.09.2022 № 11-13/1038 и 30.12.2022 № 11-13/1438).
Консорциум (профессиональный консультант) «Portfolio Investment и Gemstone Capital», привлеченный Агентством по управлению государственными активами, совместно с всемирно известной профессиональной оценочной компанией «Price Waterhouse Cooper (PwC)», вместе с установлением рыночной стоимости 51-процентного пакета акций, продолжают работу по выявлению заинтересованных потенциальных инвесторов.