Ushbu kasallik 2000-yilda mamlakatda birinchi marotaba avj olganidan beri hozirgi holatni eng halokatli epidemiya deb atash mumkin.
Bangladeshda yil boshidan beri denge kasalligidan vafot etganlar soni 634 nafarga yetdi. Bangladeshda ushbu kasallikdan eng koʼp oʼlim iyul (204) va avgust (342) oylarida qayd etilgan boʼlsa, sentyabrning oʼtgan kunlarida 41 nanafar odam vafot etgan.
TАSS agentligining maʼlumotlariga koʼra, sentyabr oyi boshidan buyon Bangladeshda isitma bilan kasallanish holatlari 6494 taga yetgan, bir sutkada 2608 nafar yangi bemor aniqlangan. Shu bilan birga, oʼtgan bir oyda kasallanganlar soni 71 976 nafarga yetdi. Yanvar oyi boshidan buyon denge bilan kasallanganlarning umumiy soni 130 302 nafarni tashkil etib, 98 mingdan ortiq bemor tuzalib ketdi. 2022 yilda Bangladeshda dange kasalligidan 281 kishi vafot etgan.
Denge har yili mamlakatda iyun-sentyabr oylarida kuchli shamolli yomgʼirlar mavsumida tarqaladi. Respublika hukumati chivinlarning koʼpayishini nazorat qilish choralarini kuchaytirganiga qaramay, bu kasallik bilan ogʼrigan bemorlarning soni ortib bormoqda.
Tropik va subtropik iqlimi boʼlgan mamlakatlarda denge kasalligi koʼp tarqalgan. Virus tashuvchilari urgʼochi chivinlardir. Jahon sogʼliqni saqlash tashkiloti (JSST) soʼnggi yillarda denge kasalligi JSSTning barcha hududlarida tez tarqaladigan infektsiyaga aylanganini taʼkidlaydi.
Infektsiyalanish holatlari soni yiliga 100-400 millionni tashkil qiladi. JSST maʼlumotlariga koʼra, holatlarning 80% dan ortigʼi odatda yengil yoki asemptomatikdir. Ammo virus potentsial oʼlimga olib kelishi mumkin boʼlgan oʼtkir respirator kasallikni keltirib chiqarishi mumkin.

В Бангладеш число умерших от лихорадки денге в 2023 году достигло 634
Эпидемия стала самой летальной со времени первой вспышки заболевания в стране в 2000 году Число смертельных случаев в результате заболевания лихорадкой денге в Бангладеш с начала года достигло 634.
Эпидемия лихорадки стала в этом году самой летальной со времени первой вспышки заболевания в стране в 2000 году. Наибольшее число умерших от денге в Бангладеш было зарегистрировано в июле (204) и августе (342), в сентябре умер 41 заболевший.
По данным ТАСС, с начала сентября в Бангладеш зарегистрировано еще 6 494 случая заражения лихорадкой, из них 2 608 новых больных были выявлены в последние сутки. При этом число заболевших за прошедший месяц достигло 71 976. Общее число случаев заболевания лихорадкой денге, зарегистрированных с начала января, достигло 130 302. Более 98 тыс. пациентов выздоровели. В 2022 году в Бангладеш из-за денге умер 281 человек.
Денге ежегодно распространяется в стране в июне - сентябре в сезон муссонных дождей. Сейчас рост больных лихорадкой увеличивается, несмотря на усиленные меры властей республики по контролю за размножением комаров.
Лихорадка денге преобладает в странах с тропическим и субтропическим климатом. Переносчиками вируса являются самки комаров. Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) отмечает, что в последние годы денге стала быстро распространяющейся инфекцией во всех регионах ВОЗ. Число случаев заражения оценивается на уровне 100-400 млн ежегодно. По данным ВОЗ, более 80% случаев, как правило, протекает легко или бессимптомно. Но вирус может вызывать острое респираторное заболевание, которое способно развиваться в потенциально смертельное осложнение.