Nyu-Yorkdagi NYU Langone Health jarrohlari dunyoda birinchi marta odamda butun koʼz transplantatsiyasini amalga oshirishdi. Bu haqda Reuters xabar bermoqda.
Shu paytgacha shifokorlar faqat shox pardani koʼchirib oʼtkazishga muvaffaq boʼlishgan. “Koʼzni koʼchirib oʼtkazganimiz oldinga qoʼyilgan ulkan qadamdir”, dedi shifokorlar guruhini boshqargan Eduardo D. Rodriges.
Bemor Arkanzas shtatida yashovchi 46 yoshli harbiy faxriy Aaron Jeyms boʼlib, u ish joyida yuqori kuchlanishli elektr toki urishini boshdan kechirgan. Hodisa natijasida u yuzining chap tomoni, jumladan, koʼzi, shuningdek, burni va ogʼzi shikastlangan. Operatsiya 21 soat davom etgan.
Jarrohlarning aytishicha, transplantatsiya qilingan organ operatsiyadan keyin "ajoyib salomatlik belgilarini" koʼrsatgan. Rodrigesning soʼzlariga koʼra, koʼrish qobiliyati tiklanmasa ham, hayotga yaroqli koʼz olmasini koʼchirib oʼtkazish koʼplab yangi imkoniyatlarni ochadi. Jeyms yangi koʼz bilan koʼra oladimi yoki yoʼqmi, hozircha nomaʼlum.

Хирурги из медицинского центра NYU Langone Health в Нью-Йорке провели первую в мире пересадку человеку целого глаза. Об этом сообщает Reuters.
До сих пор врачам удавалось пересадить только роговицу. «Сам факт того, что мы пересадили глаз, является огромным шагом вперед», — поделился Эдуардо Родригес (Eduardo D. Rodriguez), возглавлявший команду врачей.
Пациентом стал 46-летний военный ветеран из Арканзаса Аарон Джеймс (Aaron James), который перенес поражение электрическим током высокого напряжения на работе. В результате инцидента у него оказались повреждена левая сторона лица, включая глаз, а также нос и рот. Операция длилась 21 час.
По словам хирургов, трансплантированный орган с момента операции демонстрирует «удивительные признаки здоровья». По словам Родригеса, трансплантация жизнеспособного глазного яблока открывает много новых возможностей, даже в том случае, если зрение не восстанавливается. Сможет ли Джеймс видеть новым глазом, пока неизвестно.