Tromboz uchun yangi dori ishlab chiqildi - aspiringa qaraganda ancha samarali
Volgograd davlat tibbiyot universiteti olimlari aspirindan 11 baravar kuchliroq bo‘lgan yangi trombozga qarshi preparatning klinikadan oldingi sinovlarini muvaffaqiyatli o‘tkazdi. Ma’lum qilishicha, preparat K-167 nomi ostida klinik sinovlardan o`tkazilmoqda.
Birinchi navbatda, ixtiro tromboz bilan og‘rigan bemorlarni davolashga qaratilgan.
Olimlar allaqachon laboratoriya hayvonlari ustida tajribalar o‘tkazishgan. Shu jumladan mutaxassislar arterial trombozning oldini olishda yangi preparatning ta’siri atsetilsalitsil kislotasidan yuqori ekanligini aniqladilar. Shuningdek, K-167 pastki venadagi trombotsitlar sonini aspiringa qaraganda 6 barobar ko‘proq kamaytirishga qodir, bu esa o‘pka emboliyasining rivojlanishini kamaytiradi.
Yangi preparat aspirinning oshqozon shilliq qavatining tirnash xususiyati kabi nojo‘ya ta’sirini yo‘q qiladi.

Ученые из Волгоградского государственного медицинского университета (ВолгГМУ) успешно провели доклинические испытания нового антитромбозного препарата, которое сильнее аспирина в 11 раз. Препарат разрабатывается под рабочим названием К-167.
В первую очередь изобретение направлено на лечение пациентов, страдающих тромбозами.
Ученые уже провели эксперименты на лабораторных животных. В том числе специалисты выяснили, что эффект нового препарата выше ацетилсалициловой кислоты в профилактике артериального тромбоза. Также К-167 способен уменьшать количество тромбоцитов в нижней полой вене в 6 раз больше, чем аспирин, что снижает развитие легочной эмболии.
Новый препарат потенциально избавлен от таких побочек аспирина, как раздражение слизистой оболочки желудка.