Ўзбекистонда тиббий техникалар ва рецептсиз сотиладиган дори-дармонларга нисбатан нарх чекловларини бекор қилиш режалаштирилмоқда. Бу ҳақда Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги директори Абдулла Азизов 4 июль куни тиббиёт ва фармацевтика соҳасидаги бизнес вакиллари билан ўтказилган очиқ мулоқот чоғида маълум қилди.
Тадбиркорлардан бирининг айтишича, белгиланган тариф лимити туфайли дори-дармон ва тиббий техника контрабандаси «гуллаб-яшнамоқда», ҚҚС бўйича имтиёзлар бекор қилингандан сўнг бозорда контрабанда маҳсулотлари янада кўпайиб кетиши мумкин. Шунингдек, у дори воситалари миллионлаб тиражда, тиббий асбоб-ускуналар эса узоғи билан 1000 дона сотилаётганига эътибор қаратди.
2017 йилдан бошлаб улгуржи савдо (дистрибьюторлар) учун чекланган устама базавий нархнинг 15 фоизини, чакана савдо (дорихоналар) учун харид нархининг 20 фоизини ташкил қилади. 2020 йилда дори-дармонлар нархлари референт нарх белгилаш тизими доирасида рўйхатдан ўтказила бошланди. Бу тартибга солувчи орган томонидан ишлаб чиқарилган ва бошқа бир қанча мамлакатларда ишлаб чиқарувчи маҳсулот нархларини таққослашдир. Давлат регулятори хорижда маълум бир маҳсулот учун нарх даражасини таққослаб, сотувчиларга ундан ошиб кетишини тақиқлаб, бозор нархининг чегарасини танлаш ҳуқуқига эга.
Фармацевтика агентлиги раҳбари Абдулла Азизовнинг айтишича, бу таклиф аллақачон президент фармони лойиҳасига киритилган ва Президент администрациясида кўриб чиқилмоқда.
«Биз буни Молия вазирлиги билан келишиб бўлганмиз. 15−20% ли устама фақатгина рецепт бўйича бериладиган дори-дармонлар учун қоладиган бўлди. [Устама лимити] рецептсиз бериладиган дорилар учун ҳам, тиббий маҳсулотлар учун олиб ташланади. Ҳаммадан рухсат олиб бўлинди. 1−2 та пункт бўйича келишиш қолди, менинг кутишимча, фармон 2−3 ҳафта ичида чиқиши керак», — деди у.
Тадбиркор бозорда ҳамма учун тенг шароит яратиш мақсадида солиққа оид ўзгаришларни ҳам таклиф қилди. Унга кўра, ҳозирда кўплаб хусусий клиникалар 4 фоизлик айланма солиғи тўлайди ва ўз айланмаси 1 миллиард сўмдан ошмаслигига ҳаракат қилмоқда.

В Узбекистане планируется отменить ценовые ограничения на медицинские изделия и безрецептурные лекарства. Об этом в ходе открытого диалога с бизнесом в сфере медицины и фармацевтики 4 июля сообщил директор Агентства по развитию фармацевтической отрасли при Министерстве здравоохранения Абдулла Азизов.
Один из предпринимателей заявил, что из-за установленного лимита по наценке «процветает» контрабандный завоз лекарств и медизделий, а после отмены льгот по НДС на рынке может стать ещё больше контрабандной продукции. Он также указал, что лекарства продаются миллионными тиражами, тогда как медицинские изделия в пределах 1000 штук.
С 2017 года предельная наценка для оптовой торговли (дистрибьютеров) составляет 15% базовой стоимости, для розничной торговли (аптек) — 20% покупной стоимости. В 2020 году цены на лекарства начали регистрировать в рамках системы референтного ценообразования. Это — сравнение цен продукции производителя в стране производства и нескольких других странах, проводимое регулирующим органом. Государственный регулятор, сравнив уровни цен на конкретный товар за рубежом, вправе выбрать порог рыночной цены, запретив продавцам превышать его.
Глава Фармагентства Абдулла Азизов сообщил, что это предложение уже включено в проект указа президента, который находится на рассмотрении в Администрации президента.
«Мы уже согласовали это с Министерством финансов. 15−20% наценки останется только для рецептурных лекарств. [Лимит по наценке] будет отменён и для безрецептурных, и для медицинских изделий. Все дали разрешение. Осталось согласовать 1−2 пункта, по моим ожиданиям, указ должен выйти в течение 2−3 недель», — сказал он.
Предприниматель также предложил изменения налогообложению, чтобы создать равные условия на рынке для всех. По его словам, сейчас многие частные клиники платят налог от оборота в 4% и пытаются сделать так, чтобы их оборот не превышал 1 млрд сумов.