Роберт Кох номидаги жамоат саломатлиги институти Германияда маймун чечагининг янги штамми билан касалланишнинг биринчи ҳолати ҳақида хабар берди.
Касаллик Кёлндаги шифохоналардан бирига ётқизилган 33 ёшли эркакда аниқланган. Ҳозирда бемор изоляция қилинган, деб хабар беради мамлакат соғлиқни сақлаш вазирлиги.
18 октябрь куни ўтказилган тест натижаларига кўра, mpoxнинг (маймун чечаги) янги варианти clade 1b келтириб чиқарадиган инфекция саналади. Мазкур штамм тарқалиши туфайли Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти август ойида фавқулодда ҳолат эълон қилган эди.
Тахминларга кўра, Германия фуқароси Шарқий Африка давлатларидан бирида бўлганида касалликни юқтирган, дея хабар берди вазирлик.
Касалликка қарамай, Роберт Кох институти Германияда вирус тарқалиш хавфи юқори эмаслигини тахмин қилмоқда дейилади хабарда.

Институт общественного здравоохранения имени Роберта Коха сообщил о первом случае заражения новым штаммом оспы обезьян в Германии. В целом риск для населения остается низким.
Заболевание выявлено у мужчины 33 лет, госпитализированного в одну из больниц Кельна. Сейчас пациент изолирован, сообщает министерство здравоохранения страны.
По результатам тестирования, проведенного 18 октября, выяснилось, что инфекция вызвана новым штаммом clade 1b. В связи с его распространением Всемирная организация здравоохранения в августе объявила чрезвычайную ситуацию в области здравоохранения.
Нынешняя вспышка возникла в Конго и распространилась на соседние страны.
Предполагается, что пациент из Германии заразился во время пребывания в одной из восточноафриканских стран, сообщило министерство.