Shifokorlar yarani davolash uchun noyob malham ishlab chiqdilar
Volgograd tibbiyot universiteti olimlari ogʼiz boʼshligʼidagi yaralarni va uzoq vaqtdan beri davolab boʼlmagan trofik yaralarni davolash uchun oʼsimlik tarkibiy qismlariga asoslangan malham ishlab chiqishdi.
Olimlarning soʼzlariga koʼra, oʼsimlikka asoslangan malham tarkibi qon aylanishini yaxshilaydi. Bundan tashqari, yara hududida yalligʼlanish reaktsiyalarini kamaytiradi. Malham 2024 yil yakuniga qadar Rossiyada patentlanishi kutilmoqda.
Malham yarani davolashni tezlashtiradi, shuningdek qandli diabet bilan kasallangan bemorlarda uchraydigan uzoq muddatdan buyon davolab boʼlmagan jarohatlarda yordam beradi.

Российские врачи создали уникальную мазь для заживления ран
В Волгоградском медицинском университете (ВолгГМУ) ученые создали мазь на основе растительных компонентов для заживления ран полости рта и длительно незаживающих трофических ран.
По словам ученых, мазевая композиция на растительной основе улучшает локальное кровообращение. Помимо этого, как утверждается, она уменьшает воспалительные реакции в области раны. В течение 2024 года препарат должны запатентовать в России.
Также мазь стимулирует заживление раны, так что поможет при длительно незаживающих повреждениях. В частности, при минно-взрывных, огнестрельных ранениях и трофических ранах при сахарном диабете.