Rossiyada saratonning barcha turlariga qarshi vaktsina muvaffaqiyatli sinovdan oʼtkazildi
Rossiyada saratonning barcha turlariga qarshi vaktsinaning birinchi sinovlari yaxshi natijalarni koʼrsatdi. Rossiya Fanlar akademiyasi akademigi Aleksandr Ginzburg Gazeta.Ru bilan suhbatda shu haqda gapirdi.
Preparatning birinchi sinovi melanoma bilan sunʼiy ravishda emlangan sichqonlarda oʼtkazildi. Shundan soʼng, baʼzi kemiruvchilar yangi vaktsina bilan emlandi. 15-kuni, hayvonlarning immun tizimi ishlay boshlaganida, olimlar emlangan va emlanmagan sichqonlar oʼrtasida oʼsimta oʼlchamida katta farq borligini koʼrdilar.
Vaktsinani olgan kemiruvchilar tirik. 19 va 22 kunlar orasida emlanmaganlari orasida oʼlim qayd etilgan. Ginzburgning qoʼshimcha qilishicha, tajriba hozirda davom etmoqda.
“Haqiqatan ham, onkologiyaning barcha muammolarini tom maʼnoda hal qilish imkonini beradigan universal texnologiya yaratilgan. Bu amaliyotga qanday tatbiq etilishi boshqa masala”, - dedi u.
Olimning qayd etishicha, terapevtik vaktsina COVID-19 ga qarshi dori vositalariga oʼxshash mRNK texnologiyalari asosida yaratilgan. U saraton kasalligiga chalingan odamlarga qoʼllaniladi. Shunisi eʼtiborga loyiqki, vaktsinalar individual boʼladi, yaʼni bemorning oʼziga xos xususiyatlari hisobga olingan holda ishlab chiqiladi. Ginzburgning soʼzlariga koʼra, Rossiyada saraton kasalligiga chalingan bemorlarga vaktsina mushak ichiga yoki toʼgʼridan-toʼgʼri oʼsimtaga kiritilishi, soʼngra preparat butun tanaga teng taqsimlanishi rejalashtirilgan. Shu bilan birga, tomchilar orqali yuborish imkoniyati koʼrib chiqilmaydi, chunki bu jigarga salbiy taʼsir qilishi mumkin.
“Albatta, samaradorlik dorining yuborilish usuliga bogʼliq. Yaqin kunlarda bu savolning javobiga oydinlik kiritamiz”, deb tushuntirdi u.

В России успешно испытали революционную вакцину против всех видов рака
В России провели первые испытания революционной вакцины против всех видов рака, и она показала хорошие результаты.
Об этом рассказал глава Центра Н. Ф. Гамалеи, академик РАН Александр Гинцбург в беседе с «Газетой.Ru».
Первое тестирование препарата провели на мышах, которым искусственно привили меланому. После этого одним грызунам ввели вакцину, а другим нет. На 15-й день, когда у животных начала работать иммунная система, ученые увидели большую разницу в размерах опухоли между привитыми и непривитыми мышами. Те грызуны, которые получили вакцину, живы. У непривитых зафиксировали летальный исход между 19 и 22 днем. Гинцбург добавил, что эксперимент в настоящее время продолжается.
«Действительно, создана универсальная технология, которая позволяет решить буквально все проблемы онкологии. Другое дело, как это будет реализовываться на практике», — заметил он.
Ученый отметил, что терапевтическая вакцина создана на основе мРНК-технологий, подобно препаратам от COVID-19. Она будет вводиться уже заболевшим раком людям. Примечательно, что вакцины будут индивидуальными, то есть разработанными с учетом конкретных особенностей пациента. По словам Гинцбурга, планируется, что онкобольным в России будут вкалывать вакцину внутримышечно или прямо в опухоль, тогда препарат распределится по организму равномерно. В то же время вариант введения через капельницу не рассматривается, поскольку «все это проваливается в печень».
«Конечно, от способа введения зависит эффективность. В ближайшее время мы будем уточнять ответ на этот вопрос», — пояснил он.