ЖССТ диабет ва семиришга қарши сохта дорилар ҳақида огоҳлантирди
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) 2-тоифа диабет ва баъзи мамлакатларда семиришни даволашда ишлатиладиган сохта семаглутид препаратлари ҳақида огоҳлантирди.
Ҳисоботда айтилишича, 2023 йил октябрда Бразилияда, 2023 йил октябрда Буюк Британия ва Шимолий Ирландия Бирлашган Қироллигида ва 2023 йил декабрда Америка Қўшма Штатларида семаглутид асосидаги дори воситаларининг (савдо номи "Оземпик") учта қалбаки партияси аниқланган.
2022 йилдан бошлаб дунёнинг барча минтақаларида сохта семаглутид асосидаги маҳсулотларни аниқлаш бўйича Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг сифатсиз ва сохталаштирилган тиббий маҳсулотларни назорат қилиш ва мониторинг қилиш глобал тизимига мурожаатлар сони кўпайган.
Ушбу огоҳлантириш ЖССТ томонидан олинган бир қатор ҳисоботлар тасдиқланганидан кейин ушбу мавзу бўйича эълон қилинган биринчи расмий баёнотдир.
«Биз дори воситалари муомаласининг барча субъектларини шубҳали дори воситаларидан фойдаланишни тўхтатишга ва тегишли органларга хабар беришга чақирамиз»- деди ЖССТ Бош директорининг муҳим дорилар ва соғлиқ учун маҳсулотлар бўйича ёрдамчиси доктор Юкико Накатан.
Семаглутидга асосланган дориларнинг кўпчилиги ҳафталик тери остига юбориш учун буюрилади. Баъзи дорилар кунлик оғиз орқали юбориш учун таблетка шаклида ҳам мавжуд. Бу дорилар қонда қанд даражасини пасайтиришдан ташқари, иштаҳани бостириши кўрсатилган, шунинг учун баъзи мамлакатларда вазн йўқотиш учун тобора кўпроқ оммалашмоқда.
ЖССТ ушбу дориларга бўлган талабнинг ошишини ва уларнинг қалбакилаштирилганлиги ҳақидаги хабарларнинг кўпайиши мумкинлигини қайд этди. Ушбу сохта дори-дармонларни қабул қилиш соғлиқ учун зарарли таъсир кўрсатиши мумкин; агар улар зарур фаол моддаларни ўз ичига олмаса, сохта дорилар қон глюкоза даражасини ёки тана вазнини пасайтиришда самарасиз бўлади, бошқа ҳолларда, инъекция мосламаси маълум бўлмаган фаол моддаларни ўз ичига олиши мумкин,масалан, инсулинни бу эса соғлиқ учун олдиндан айтиб бўлмайдиган оқибатларга ёки асоратларга олиб келиши мумкин.
Семаглутидга асосланган препаратлар уларнинг юқори нархи туфайли ҳозирда диабетни даволаш учун ЖССТ томонидан тавсия этилган дорилар рўйхатига киритилмаган.
ЖССТ томонидан соғлиғини қалбаки дори воситаларидан ва уларнинг зарарли таъсиридан ҳимоя қилиш учун беморларга дори-дармонларни фақат лицензияга эга дорихоналардан, шифокорнинг рецепти билан сотиб олиш ва номаълум ёки текширилмаган етказиб берувчилардан, масалан, интернет орқали сотиб олмаслик тавсия этилади. Шунингдек, дори воситаларининг қадоқланиши ва яроқлилик муддатини мунтазам текшириб туриш, дориларни шифокор кўрсатмаси бўйича қабул қилиш кераклиги айтиб ўтилган.

ВОЗ предупреждает о выявлении фальсифицированных препаратов для лечения диабета и ожирения
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) опубликовала предупреждение о фальсифицированных препаратах на основе семаглутида, которые применяются для лечения диабета 2 типа и, в некоторых странах – ожирения.
В сообщении говорится о выявлении трех фальсифицированных партий лекарственных средств на основе семаглутида (торговой марки "Оземпик") в Бразилии в октябре 2023 г., Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии в октябре 2023 г. и Соединенных Штатах Америки в декабре 2023 г.  С 2022 г. отмечается увеличение числа поступающих в Глобальную систему ВОЗ по надзору и мониторингу некондиционной и фальсифицированной медицинской продукции (ГСНМ) сообщений о выявлении фальсифицированных препаратов на основе семаглутида во всех регионах мира. Данное предупреждение является первым официальным заявлением ВОЗ на эту тему, публикуемым по итогам подтверждения ряда полученных сообщений.
«ВОЗ рекомендует медицинским работникам, органам регулирования и населению помнить о наличии в обращении этих фальсифицированных партий лекарственных средств, — заявила помощник Генерального директора ВОЗ по вопросам доступа к лекарственным средствам и медицинской продукции д-р Юкико Накатани. — Мы призываем всех субъектов обращения лекарственных средств отказаться от использования вызывающих подозрение препаратов и сообщать о них в соответствующие органы».
Препараты на основе семаглутида, в том числе препарат указанной марки, фальсифицированные образцы которого были обнаружены в обращении, назначаются лицам с диабетом 2 типа для снижения уровня сахара в крови. Семаглутиды также снижают риск неблагоприятных сердечно-сосудистых проявлений. Большинство препаратов на основе семаглутида преназначены для еженедельного подкожного введения; часть препаратов также выпускается в виде таблеток для ежедневного перорального приема. Доказано, что эти препараты, помимо снижения уровня сахара в крови, подавляют аппетит, в связи с чем в некоторых странах они все чаще назначаются для снижения веса.
ВОЗ отмечает как рост спроса на эти препараты, так и рост числа сообщений об их фальсификации. Прием этих фальсифицированных лекарственных средств может иметь пагубные последствия для здоровья; в случае отсутствия в их составе необходимых активных веществ фальсифицированные препараты могут привести к осложнениям, связанным с неэффективной коррекцией уровня глюкозы в крови или массы тела. В других случаях инъекционное устройство может содержать какой-либо незаявленный активный ингредиент, например, инсулин, что способно спровоцировать непредсказуемые последствия для здоровья или осложнения.
Препараты на основе семаглутида на данный момент не входят в состав рекомендованных ВОЗ препаратов для лечения диабета ввиду их высокой стоимости.
Для защиты здоровья от фальсифицированных лекарственных препаратов и их пагубного воздействия пациентам, которым показана данная терапия, рекомендуется приобретать лекарства только по рецепту, полученному от дипломированного врача, и воздерживаться от покупки препаратов у незнакомых или непроверенных поставщиков, например в Интернете.
Также рекомендуется систематически проверять упаковку препаратов и срок годности, а также принимать их сторого по назначению врача. При приобретении семаглутида для инъекционного введения необходимо убедиться, что препарат хранился в холодильнике.