Ketamin tugʼruqdan keyingi depressiyadan xalos boʼlishga yordam beradi
Tadqiqotlar shuni koʼrsatdiki, past dozali ketaminning bir martalik inyektsiyasi tugʼruqdagi onalarga tugʼruqdan keyingi depressiyadan saqlanishga yordam beradi.
Homiladorlik paytida va tugʼruqdan keyingi depressiya ayollarda global salomatlik muammosi hisoblanadi. Shifokorlar tugʼruq paytida ayollarni davolashning yangi usullarini faol oʼrganmoqdalar. AQSh va Xitoydan boʼlgan guruh tomonidan olib borilgan tadqiqotlar yangi tuqqan onalar uchun psixikaning samaradorligini koʼrsatdi. Shunday qilib, ularning maʼlumotlariga koʼra, bola tugʼilgandan soʼng darhol berilgan past dozada S-ketaminning bir martalik inyektsiyasi oldin prenatal depressiyaga uchragan ayollarda depressiyaning sonini sezilarli darajada kamaytiradi.
Xitoy tugʼruqxonalarida 2 yil davom etgan tadqiqotda, shifokorlar taxminan 32 yoshli 361 nafar psixiatrik tashxisi yoʼq onalarni tekshirishdi. Ayollarni ikki guruhga boʼlishdi: birinchi guruh S-ketamin, ikkinchisiga tugʼishdan taxminan 40 daqiqa oʼtgach platsebo inʼektsiyasi qilindi. Keyin ishtirokchilaridan ularning ahvoli haqida soʼrov - tugʼruqdan 18-30 soat oʼtgach, bir hafta oʼtgach va nihoyat, 42-kun oʼtgach oʼtkazildi. S-ketaminni qabul qilgan onalarning atigi 6,7 foizi, platsebo olgan ayollarning 25,4 foizi jiddiy depressiyani boshdan kechirgan. Toʼgʼri, baʼzi onalar ketamin inʼektsiyasidan keyin yon taʼsirga duch kelishgan, lekin 24 soat ichida bu oʼtib ketgan.
Statistik maʼlumotlarga koʼra, har oʼninchi yosh ona kuchli qaygʼu, tashvish va charchoq hissiyotlarini boshdan kechiradi. Bu holat odatda tugʼruqdan ikki-uch kun oʼtgach boshlanadi va bir necha oy davom etishi mumkin. Boshqa alomatlar uyqusizlik, ishtahani yoʼqotish, qattiq asabiylashish va bola bilan muloqot qilishda qiyinchiliklarni oʼz ichiga oladi. Kamdan kam hollarda tugʼruqdan keyingi psixoz deb ataladigan ogʼir buzilish rivojlanishi mumkin.

Кетамин поможет свернуть послеродовую депрессию
Исследования показали, что однократная инъекция кетамина в низкой дозе помогает роженицам избежать депрессии post partum.
Депрессия женщин во время беременности и сразу после родов значится глобальной проблемой здравоохранения. Медики активно изучают новые подходы к лечению рожениц. Исследования команды из США и Китая показали эффективность психоделика для молодых мам. Так, по их данным, однократная инъекция S-кетамина в низкой дозе, сделанная сразу после рождения ребенка, значительно уменьшает количество депрессивных эпизодов у женщин с предшествующей дородовой депрессией.
В рамках двойного слепого исследования, которое длилось 2 года в китайских роддомах, врачи обследовали 361 мать в возрасте около 32 лет без психиатрических диагнозов. Женщин разделили на две группы: одна получала S-кетамин,  другая - инъекцию плацебо примерно через 40 минут после родов.
Потом участниц эксперимента опрашивали об их состоянии - сначала через 18-30 часов после родов, затем через неделю и, наконец, на 42 день. В итоге только 6,7% матерей, принимавших S-кетамин, пережили серьезный депрессивный эпизод, по сравнению с 25,4% женщин, получавшими плацебо. Правда, у некоторых мам после укола кетамина наблюдались побочные эффекты -  головокружение и двоение в глазах - но у всех они исчезли в течение суток.
"Однократная доза внутривенного S-кетамина исключительно безопасна, эффективна и экономически выгодна для женщин, которые подвержены риску продолжения дородовой депрессии после родов ", - сказал в интервью Euronews доктор Руперт Макшейн, доцент психиатрии Оксфордского университета. - Задача, стоящая перед нами в Великобритании - найти средства контроля депрессий, так,  чтобы масштабировать пользу и минимизировать риски".
Кетамин и его производные уже не первый год находятся в сфере внимания психиатров. Что касается послеродовой депрессии, то ее некоторые  медики называют "предсказуемой".
Действительно, по статистике каждая десятая молодая мама испытывает сильное чувство грусти, тревоги и усталости. Это состояние обычно начинается через два-три дня после родов и может длиться месяцами. Среди других симптомов отмечены бессонница, потеря аппетита, сильная раздражительность и трудности в общении с ребенком. редких случаях может развиться тяжелое расстройство, известное как послеродовой психоз. Существующие способы лечения включают психотерапию и (или) антидепрессанты, но на то, чтобы они заработали, нужны несколько недель.